Николић: Рушење Вучића организовано из иностранства
Председник Србије Томислав Николић изјавио је вечерас да страни центри моћи покушавају да преко медија сруше премијера Александра Вучића и „све ауторитете“ у земљи.
„Ја мислим да се неко крије, неће отворено да каже, али неко се крије и руши све ауторитете у Србији преко новинара који узимају за то неки динар“, рекао је Николић у емсији „Упитник“ Радио телевизије Србије.
На питање да ли су ти наводни рушитељи у земљи или изван ње, председник је рекао да су по његовом мишљењу изван Србије.
„Они се толико осећају одомаћено овде, као да имају права да располажу нашим функцијама и нашим животима. Понекад вам јасно ставе до знања да им се свиђа то што радите, а понекад, за почетак, да им се не свиђа“, казао је он.
Николић је рекао да у Србији има много „упрегнутих“ људи који се финансирају преко „некаквих пројеката за које тобож конкуришу на Западу, обезбеде средства за целу годину, али су онда дужни да буду дежурни лешинари“.
Он је оценио да појединима смета кад Влада Србије успе да прође кроз неку тешкоћу, а њихова алтернатива је прво хаос, па долазак на власт људи у које грађани немају толико много поверења јер је њима „најлакше управљати“.
Осврнуо се и на наводну кампању која се води против њега, и рекао да је фондација његове супруге Драгице Николић допринос целе његове породице Србији.
Грађани би се пре одрекли ЕУ него Косова
Председник Србије Томислав Николић изјавио је вечерас да референдум о независности Косова није неопходан, јер се његов резултат унапред зна, и да не би прихватио отцепљење Косова чак и кад би грађани гласали за то.
„Мислим да грађане Србије уопште не треба питати да ли треба да постоји независно Косово или не. Кад питате грађане – чега сте спремни да се одрекнете, Косова или ЕУ – одричу се Европске уније“.
Он је рекао да то показују сва испитивања јавног мњења, и да грађани на косовску независност не би пристали „ни да нас изложе страхотама, да нам држе главу у бунару“.
Упитан за платформу о Косову, Николић је одговорио да је у писању стигао „веома далеко“ и да „онај ко мисли да нам отме Косово мора да размишља о цени“.
„Администрација Приштине форсира испуњавање захтева који би је довели веома близу тога да преузме све ингеренције независне државе, а да ми, све не саглашавајући се с тиме, у ствари видимо да се пред нама развија независност“, казао је он.
Према његовим речима, „такозвану Рапублику Косово“ данас затичете на сваком међународном скупу на који кренете, и чак ће бити на Олимпијским играма у Азербејџану, иако га домаћин игара не признаје.
Председник је оценио да је јако тешко преговарати са истим људима о чланству у Европској унији и Косову, када косовска делегација себе назива делегацијом независне земље, и додао да је његова позиција „можда мало лагоднија“ јер не преговара са Албанцима.
„Ја одавно нисам био у Бриселу и више немам представника на тим разговорима пошто је Марко Ђурић сада директор Канцеларије за КиМ, али Марко и ја сутра имамо састанак о томе, на ком добијам информације како изгледа та дневна и ноћна мора у Бриселу“, казао је он.
Позвали смо Обаму у Београд
Томислав Николић је рекао да изјава америчког државног секретара Џона Керија о Србији на „линији ватре“ између Вашингтона и Москве представља игру речима које могу да значе много тога лошег.
„Вероватно је урођено право политичара из великих земаља да се играју речима које могу много тога лошег да значе. Ја никад не бих употребио за једну државу реченицу која би могла да алудира на ратне сукобе“, рекао је Николић.
Он је додао да, чак и ако је речено да Србија неће директно бити умешана, не зна „ком то лудаку у свету може да падне на памет да би могло поново да се ратује“.
Николић је потврдио да је америчком председнику Бараку Обами упућен позив да посети Београд, али да се о томе да ли ће до тога доћи не излази у јавност унапред, због могућности да се због промењених околности посета откаже.
„Претпостављам да би то могло да буде у оквиру неке европске турнеје. Долазили су потпредседници, али било би заиста јако добро да после толико година дође председник кога је изабрао народ“, рекао је председник Србије.
Надам се да санкције Русији неће дуго трајати
На питање да ли се повећава притисак да се уведу санкције Русији, Николић је нагласио да би увођењем санкција било коме у свету Србија нанела штету самој себи, а да ЕУ не би могла да каже да је отежала живот у Русији „ни за промил“.
Он је изразио наду да санкције Русији неће дуго трајати, али је рекао да ће Србија уласком у ЕУ морати да усклади спољну политику са Унијом.
Према његовим речима, председавање Србије ОЕБС-ом у време које је тешко због кризе у Украјини је велика прилика, и да ће после Србије на чело те организације доћи неко ко неће бити неутралан.
После Србије, председавајућа ОЕБС-а ће бити Немачка.