Бивши шеф МИ6: Русија је постала опасност за Велику Британију
Русија је постала опасност за Велику Британију и зато Британија мора бити спремна да преузме кораке да одбрани себе и своје савезнике, изјавио је данас бивши шеф британске обавештајне службе МИ6, сер Џон Сојерс.
Сојерс, који је недавно отишао у пензију после пет година проведених на месту шефа тајне обавештајне службе, рекао за ББЦ за Русију да је она „претња коју једна држава представља по другу“.
Он је казао да би суочавање са таквим претњама захтевало већи буџет за одбрану, али је апеловао да се пробеми са Русијом решавају „интензивнијим дијалогом“.
Сер Џон је истакао да је разочаран тиме како су се путеви Русије и Европе после окончања хладног рата толико разишли.
Русија не представља неминовно директну претњу по Велику Британију, него за земље око њене периферије, додао је он.
„Русија нас стално подсећа да има нуклеарно оружје. Један ниво на коме су Русија и Америка равноправне је нуклеарни ниво. Сада не желимо да се понови кубанска ракетна криза из 1962. године када смо били на ивици нуклеарног рата. Треба да будемо у стању да решимо ово питање кроз интензивнији дијалог“, објаснио је.
Сер Џон је истакао да се не треба заваравати да је Русија на путу у демократију зато што то није тачно.
„Један од аспеката модерног света јесте да ми сада живимо у много опаснијем свету.Стабилност коју смо имали за време хладног рата, доминација Запада коју смо имали 10 или 20 година после хладног рата, сада се мења“, каже он.
Бивши шеф МИ6 је рекао да је Русија увек била „предмет забринутости“ за службе безбедности.
„Европа и Русија нису на истом путу и мораћемо да пронађемо начин да коегзистирамо са Русијом. Садашња криза је фокусирана на Украјину, али Украјина је симпотм, а не прави проблем. Прави проблем је како да живимо са Русијом која се осећа веома изложено. Путинови поступци су поступци лидера који верује да је његова сопствена безбедност угрожена“, објаснио је он.
Сер Џон се у интервјуу за ББЦ осврнуо и на претњу од џихадиста, рекавши да постоје два одговора на питање зашто су људи постали радикализовани.
Први је да су муслимани „лошије интегрисани у британско друштво“ и „постоји неколико социјалних и економских фактора који су повезани са тим“.
Други је да исламска религија „у целини нема добре механизме да се обнавља и модернизује како би се ускладила са вредностима и нормама друштва у 21. веку“.
„Зато постоји велики политички изазов којим се истински могу позабавити само лидери у исламском свету и то не може наметнути Запад“, закључио је сер Џон.
(Танјуг)