Ко су и чему служе страначки ботови?

botovi

Ботовање, као феномен на друштвеним мрежама у којем анонимни заступници одређене политике, идеологије, компаније, заваравају јавно мњење, заправо је злоупотреба и недемократска тековина, речено је на дебати о злоупотреби интернета.

Ботови су армија која својим коментарима на друштвеним мрежама заваравају јавно мњење, јер им је наређено да својим коментарима створе утисак да је цео свет опредељен и да подржава његово мишљење, које уствари није лично, него циљано, речено је на скупу у организацији београдског Медија центра и Центра за нове медије „Либер“ из Новог Сада, преноси Танјуг.

Тај феномен користе све странке и распострањен је у циљу промовисања политичких идеја и страначких личности.

Странке увелико користе тај вид пропаганде, добро је оранизован и важан је инструмент у кампањама, треба да промовише, уништи или исмеје одређену идеју, личност, са утиском да је у питању мишљење обичног грађанина, речено је на скупу.

– У питању је системска манипулација и обмањивање јавности и странкама не треба да дајемо паре за то. На делу је аморална појава, која је толико интензивна да треба што пре да је се отарасимо – рекла је социолог Весна Пешић.

Пешићева је указала да у политици увек има доза популизма, али да се политика не може заснивати само на лажима.

Представник сајта Њуз.орг Виктор Марковић указао је да су ботови плаћени и добро организовани или им је нешто обећано за то што пишу на друштвеним мрежама.

– Међутим, они не верују у то што пишу – уверен је Марковић.

Веб-консултант Сибин Грашић истакао је да ботовања, осим у политици, има и у другим сферама, као на пример код алтернативних метода лечења, противљења вакцинацији, продаји одређених производа

– Ботови се труде да што већи број људи увуку у своју причу – рекао је Грашић и навео да су они понекад на друштвеним мрежама веома агресивни.

Међутим, Слободан Георгијев из Балканске истраживачке мреже сматра да је упркос томе што је агресиван, значај ботовања прецењен иако поједине странке имају, како је рекао, читаве „бот дивизије“ .

(РТС, Танјуг)