„Мустра за револуцију“ промовисана на Харварду и широм САД
Нова књига извршног директора Центра за примењену ненасилну акцију и стратегије Срђе Поповића под називом „Мустра за револуцију“ промовисана је на Харварду, најстаријем америчком универзитету, а у продаји је у САД од 3. фебруара.
Домаћини промоције на Кенеди школи Универзитета Харвард били су у четвртак професори Чарли Клемент и Питер Зимерман.
Поред Универзитета Харвард, током фебруара већ је била представљена на другим америчким универзитетима, као и у седишту компаније Гугл (Google) и у седишту агенције Ројтерс у Њујорку и Вашингтону.
Аутор књиге, гостујући предавач Харварда Срђа Поповић, истакао је на промоцији да за разумевање света пре свега неопходно разумети шта је то што покреће људе на промене, без разлике да ли се говори о грађанима Балкана, о Украјини, Блиском Истоку, САД или о било којем месту на планети, наводећи да је то „непристајање на постојеће стање и племенито веровање да сутра може бити боље“.
Поповић у књизи открива које су методе ненасилне борбе најефикасније за остваривање демократских циљева у најразличитијим друштвима
„Свет мењају обични људи, не постоје они који су за тај посао одбрани. Недавно сам имао прилику да погледам студију која је показала да се само 4 одсто оружаних борби у последњих сто година завршило стабилном демократијом, што је десет пута мање него проценат промена које су остварене кроз ненасилне покрете“, рекао је Поповић.
Према његовим речима, то га је учврстило у уверењу да није грешио што је читавог живота веровао да се за боље сутра ефикасније бори знањем и да се слобода не осваја бомбама и тенковима.
„Долазим из земље која је то на свом примеру доказала“, рекао је Поповић.
Поводом демократских промена у Србији 2000. године, Поповић је напоменуо да се, какве год данас биле интерпретације тих догађаја, никада не сме заборавити да су промене Србији отварене без људских жртава.
„Као неко ко је у свему томе учествовао, поносан сам на ту чињеницу, јер смо показали да изнад свега ценимо људски живот. Књига Мустра за револуцију је мој начин да доприносем заштити људских живота. Надам се да ће она бити инспирација многима који се данас боре за демократију, ефикасну државу, људска права и грађанске слободе“, рекао је аутор.
Поповић у књизи открива које су методе ненасилне борбе најефикасније за остваривање демократских циљева у најразличитијим друштвима – од борбе за права геј популације у САД, акције свргавања режима Слободана Милошевића у Србији, до отпора северноафричким диктатурама и демократских покрета у Азији.
У деловима књиге које су објавили утицајни амерички магазини „Политико“ (Политицо) и „Слејт“ (Слате) наводи се да кључ за успех било ког активистичког покрета на било ком меридијану лежи у врсти борбе коју он изабере да води, али и у суштинском разумевању непријатеља, тачније његових слабих тачака.
Књига „Мустра за револуцију“ биће издата и у Аустралији, Немачкој, Француској, Јужној Кореји, Турској, Шпанији и Великој Британији, а у Србији ће бити објављена на пролеће.
(Бета)