Мађарска враћа Шиптаре у Србију

шиптари бус

Oчекује се да ће на основу споразума о реадмисији са ЕУ они бити враћени у Србију.

Хиљаде емиграната са Косова и Метохије који су током јануара нелегалним путевима прешли границу Србије и у Мађарској тражили азил, можда ће ускоро бити враћени назад. У разговору са „Политику”, Ласло Варга, републички посланик СВМ-а и заменик председника Одбора за европске интеграције, каже да они који су напустили Косово и Метохију не могу добити азил у Мађарској, јер за то не постоји никакав политички разлог, те да је стога очекивано да ће на основу споразума о реадмисији са ЕУ они бити враћени у Србију.

Не бих да прејудицирам како ће се то одвијати, али то је једино логично да се то организује у сарадњи са органима Србије, да аутобусима буду дочекани на једном од граничних прелаза и да после тога аутобусима буду враћени на Косово. Мислим да је то очекивани след догађаја, каже Варга.

Споразумом о реадмисији Србија се обавезала да прихвати лице које је на незаконит начин и директно ушло на територију државе чланице ЕУ, а након што је боравилоили било у транзиту кроз територију Србије. То практично значи да сва лица, које су мађарски државни органи ухватили у нелегалном преласку границе, бивају враћени Србији без обзира на њихову земљу порекла.

Ласло Варга каже да не верује да ће се они задржати у Србији, јер немају мотива да остану, немају некретнина, нити извесно запослење и вероватно ће се вратити на Косово, а саговорник „Политике” каже да ова ситуација не може да угрози безвизни режим за грађане Србије.
– Међутим, очекујем да ЕУ захтева да се појача контрола наше границе. Овде постоји снажан психолошки ефекат који су произвела позитивна искуства оних који су претходно успели да нелегалним путевима пређу границу. Онога тренутка када су масовно ухваћени у нарушавању граничном простора, аутоматски је заустављен тај талас и видимо да се он сада преусмерава преко Албаније и Црне Горе – каже Варга.

Протеклог викенда према извештајима мађарских медија, на граничном прелазу је откривено близу две хиљаде лица која су покушала нелегално да уђу у Мађарску, као чланицу Европске уније. У суботу је ухваћено 1.233 лица, а у недељу 940 особа од којих је 880 било са Косова и Метохије, 41 из Авганистана, осморо из Конга, шест Сиријаца и по један држављанин Гане и Нигерије. Мађарска полиција је и на будимпештанској железничкој станици Келети ухватила око 300 емиграната, такође углавном са Косова и Метохије.

Мађарски званичници изнели су податак да је примера ради, првих дана јануара откривено око стотинак емиграната,а 30. јануара 1.400 особа које су нелегално ушле у земљу. Током 2012. године мађарска је примила 2.500 захтева за азил, у 2013. тај број је нарастао на 19.000, да би прошле године био укупно 42.000 захтева за азил, док их је само овог јануара било 14.000 тражилаца азила. Како се носити са овим таласом емиграната и тражилаца азила главна је тема у мађарској јавности.

Гостујући у јутарњем програму мађарске државне телевизије, Бенце Тужон, гласноговорник владајућег Фидеса, рекао је да се питање азиланата мора веома озбиљно третирати и најавио да ће овом питању бити посвећено и заседање мађарског парламента заказано за 19. фебруар. Тужон је изјавио да Мађарска мора сама да пронађе начин да решава ово питање, јер се проблеми појављују брже него што је у стању да их решава бриселска администрација. „Уколико ЕУ не може да нас одбрани, сами морамо пронаћи начин да то учинимо, рекао је Тужон наглашавајући да им се жури са решавањем тог проблема, јер у јуну Аустрија пооштрава своје законе о азилантима, те сви који би тамо прошлииз Мађарске били би враћени на њену територију.

Према последњим незваничним информацијама, између Србије и Мађарске у понедељак су пооштрене контроле на граничном појасу и повећан број полицијских екипа које контролишу простор.

А. Исаков

——————————————————————————–

Стефановић: Појачана дежурства полиције на граници

Полиција Србије, Мађарске, Аустрије и Немачке постигле су јуче договор о већој сарадњи кад је реч о спречавању илегалне миграције, а министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић позвао је мигранте са Косова и Метохије да не продају своју имовину јер ће њих 99 одсто бити враћено.

Стефановић је, после састанка са директором Савезне полиције Немачке Дитером Романом, директором полиције Мађарске Карољем Папом и делегацијом полиције Аустрије, рекао да ће на српско-мађарској граници ускоро, поред регуларне граничне полиције, дежурство почети и жандармерија, али и полиција опште надлежности. Министар је апеловао на мигранте са Косова и Метохије да не продају своју имовину и да тим новцем покушавају да пређу границу, јер ће, како је рекао, већина бити враћена.: „У Немачкој је прихваћено мање од један одсто захтева за азил миграната који дођу преко наше територије.

Танјуг