Кобре без пријаве, тужбе жандармима

Београд — Прво основно тужилаштво је одбацило кривичне пријаве против двојице војних полицајаца које је поднео заштитник грађана Саша Јанковић.

Са друге стране Више тужилаштво је подигло оптужницу против осморице припадника Жандармерије који су учествовали у инциденту за време одржавања Параде поноса.

“Више јавно тужилаштво у Београду је дана 06.02 2015. године оптужило осам припадника Жандармерије због постојања оправдане сумње да су као саизвршиоци извршили кривично дело напад на војно лице у вршењу војне службе у стицају са кривичним делом злостављање и мучење, као и за кривично дело злоупотреба службеног положаја везано за њихово учешће у догадјају од 28.09 2014. године и одржане Параде поноса”, наводи се у саопштењу Вишег јавног тужилаштва.

Заштитник грађана поднео је кривичне пријаве 14. јануара против двојице припадника Управе Војне полиције због напада на припаднике Жандармерије у вршењу службене дужности.

Он је пријаве поднео поводом инцидента током прошлогодишње Параде поноса када су се припадници Жандармерије сукобили са четири особе, од којих су две браћа високих јавних функционера.

Како се наводи у саопштењу Првог основног јавног тужилаштва одбачене су кривичне пријаве против двојице војних полицајаца које је поднео заштитник грађана Саша Јанковић.

„Прво тужилаштво је после брижљиве анализе и сагледавања свих доказа приложених уз кривичну пријаву заштитника грађана, и документације и података прикупљених у предмету Вишег јавног тужилаштва у Београду, а по кривичној пријави МУП-а, Сектора за унутрашњу контролу, против припадника жандармерије, нашло да нема основа за покретање поступка против пријављених лица Јовановиц Саше и Станковић Саше. Из тог разлога кривична пријава је одбачена“, стоји у саопштењу.

Омбудсман је после одбијања кривичних пријава на свом Твитер профилу навео да неће коментарисати ту одлуку.

Кривичне пријаве против припадника Жандармерије недавно су објављене, као и службена белешка једног жандарма који је навео да је његова јединица реаговала пошто се ка њима кретала група људи “с намером да пробије кордон”.

Кривичне пријаве су поднете против полицијских службеника Предрага Митровића, Славка Стојановића, Драгана Савића, Далибора Ђорђевића, Бобана Лекића, Митра Милосављевића, Радета Матића и Златка Гигића.

Њима се на терет стављају кривично дело напада на војно лице у вршењу војне службе и кривично дело злостављање и мучење.

У образложењу се тада навело да постоје основи сумње да су пријављени полицијски службеници Четвртог одреда Жандармерије у Нишу извршили кривична дела према неименованим, заставнику прве класе и старијем воднику прве класе, који су по плану руководиоца обезбеђења председника Владе Србије одређени да обезбеђују претходнице обезбеђења председника Владе, односно да изврше припрему његовог доласка у Крунску улицу у Београду.

Наводи се да су полицијски службеници осумњичени за злостављање и мучење према грађанима Андреју Вучићу и Предрагу Малом.

У кривичној пријави се наводи да је, према службеној белешци припадника војске Андреј Вучић показао личну карту и тражио од полицијских службеника да га пусте како би отишао у посету својим родитељима, после чега је припадник Жандармерије ухватио руком у пределу груди Вучића и одгурнуо га.

Са друге стране Заштитник грађана је 22. јануара на свом сајту део документације о инциденту у ком су се сукобили припадници Жандармерије и Војске током Параде поноса.

Омбудсман је тада навео да документи означени степеном тајности садрже још више детаља.

„Заштитник грађана је изјавио да документи МУП-а говоре о томе да су се четири цивилно обучене особе оглушиле о усмена наређења, дрско и бахато понашала па напала припаднике Жандармерије на задатку, па су након тога припадници Жандармерије применили прекомерну силу, То, између других докумената које Заштитник грађана поседује, стоји у образложењу свих закључака о покретању дисциплинских поступака припадника жандармерије који су у току и у којима су припадници Жандармерије суспендовани, а које објављујемо“, објављено је тада.

(Б92-Танјуг)