Хашки трибунал: Босански Хрват Давор Коленда сведочио у корист Ратка Младића – српска војска пружала помоћ хиљадама хртватских цивила

ratko mladic

Хаг — У одбрану Ратка Младића, оптуженог за геноцид над несрбима, данас је пред судом у Хагу сведочио босански Хрват Давор Коленда.

Коленда, који је током рата у БиХ био званичник Хрватског вијећа обране у Травнику, је сведочио да је Војска Републике Српске, у лето 1993, пружила помоћ хиљадама хрватских бораца и цивила, дозволивши им да се, током сукоба босанских Муслимана и Хрвата, евакуишу преко територије под српском контролом.

 

По Колендиним речима, Унпрофор је претходно одбио да омогући евакуацију. После преговора са Србима, у којима је сведок учествовао, хрватско становништво и борци били су евакуисани преко планине Влашић.

Сведок је изјавио да је 800 војника ХВО затим било смештено у заробљенички логор ВРС на Мањачи, али из „хуманитарних разлога“, и да тамо није било злочина или лошег поступања према њима.

Младићева одбрана тиме је побијала супротну тврдњу вештака тужилаштва Јуана Брауна.

Док га је унакрсно испитивао тужилац, Коленда је потврдио да су Срби помоћ Хрватима искористили у пропагандне сврхе. „Нама је требала помоћ у евакуацији, а Срби су то употребили у пропагандне сврхе, како би свету објаснили да поштују међународне конвенције“.

Сведок је, међутим, назначио и да је „тај третман на Мањачи, у односу на услове који су владали 1993, био коректан“.

Коленда је потврдио да је, с друге стране, на Мањачи уложио протест управи логора „због целодневног малтретирања“, које је сматрао „противним међународним конвенцијама“.

Описао је да су хрватски „бојовници“, по великој врућини, били изведени из хангара, како би пред камерама српске телевизије „понављали једну изјаву“.

„Изјаву да смо заробљеници ВРС и да је Босна српска као што је Москва руска… То је било понижавајуће, поготово зато што ми нисмо били војни заробљеници, него смо тражили помоћ“, рекао је он.

О исељавању Муслимана из у општине Босански Нови, данас је сведочио Радомир Пашић, који је био председник локалног кризног штаба.

Суђење генералу Младићу биће настављено сутра. Младић (72) оптужен је за геноцид у Сребреници, прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у седам општина имао размере геноцида, терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора за таоце, 1992-95.

(Бета)