Оснива се савез удружења „Матица ћирилице“
Матица ћирилице деловаће на подручју целине српског језика
Нови Сад, 27. јануар. На састанку, заказаном за четвртак, 29. јануара 2015. у Новом Саду у 12 сати у Еколошком покрету, Војвођанских бригада 17, представници више удружења с подручја српског језика за заштиту српске ћирилице потписаће сагласност да се организују у оквиру савеза под пуним именом Сједињена удружења за заштиту српске ћирилице „Матица ћирилице“.
Како стоји у саопштењу већ основаног Информативног центра „Матице ћирилице“, удружења су се одлучила да се сједине на истом циљу ради окрупњивања и јачања снага које ће извршити већи притисак на државне институције да се, после више од осам гоина од доношења исправне одредбе у Члану 10.Устава Србије, започне коначно спроводити уставна обавеза о суверености српске ћирилице у српском језику.
Истовремено, циљ овог удруживања јесте јачање стручних снага које ће свакодневно предлагати Матици српској да, коначно, поништи погубан Новосадски договор из 1954. године о „српскохрватском језику“ и да се заустави погубна примена његових Закључака који су довели до овога тешког стања у сропском књижевном језику, посебно у вези с погрешним решењем питања писма, какво не познаје ниједан језик у свету.
То су основни циљеви „Матице ћирилице“, навиоди се на крају саопштења Информативног центра будуће Матице ћирилице која ће имати седиште у Новом Саду а деловаће на подручју целине језика Срба.
На самом крају саопштења истиче се убеђење ћириличара да ће, на тај начин, Нови Сад постати место још једне Матице, овога пута важне специјализоване националне културне институције која ће водити бригу о српском језику и, нарочито, о српском писму које је већ предуго у процесу одумирања.
За Информативни центар Матице ћирилице
Драгољуб Збиљић, уредник
Матица ћирилице биће важна будућа српска национална институција (са седиштем у Новом Саду) која ће захтевати да се нормирање српског језика и решење питања српског писма подеси потребама већег обједињавања српског народа на основу језичке норме која се заснива на пракси која постоји у свету
Предложени назив савеза удружења је: Сједињена удружења за одбрану српске ћирилице „Матица ћирилице“ са седиштем у Српској Атини – Новом Саду, где је скраћени употребни назив Матица ћирилице. За председника Матице ћирилице предложен је универзитетски проф. др Зоран Милошевић а за његовог заменика проф. Владислав Ђорђевић док је за уредника Информативног центра Матице ћирилице предложен дугогодишњи новинар и уредник проф. Драгољуб Збиљић.
То су само предлози Иницијативног одбора о којима ће се тек одлучивати на овом првом радном договору с потписивањем приступнице.
Позвани се могу сматрати сви који желе да присуствују овом оснивању нове неизбежне националне институције Матице ћирилице, како се предвиђа, једне, Боже дај, од најзначајнијих будућих српских културних институција у српском народу, које ће на новим основама а у складу са значајем српског писма за слободу и опстанак Срба утицати на будућа боља решења питања ћирилице у складу са светском праксом и значајем ћирилице у српском народу у трајању дужем од хиљаду година. Иницијативни одбор сматра да ће ова културна установа снажније утицати убудуће на ново покретање и сродничке Матице српске која је у дугом периоду била буквално злоупотребљавана ради прокламоване 1954. године замене српске ћирилице хрватском латиницом. То Матица српска, та најстарија институција у српском народу данас није никако смела дозволити у тако дугом периоду, пуних 60 година све виднијег замењивања српске азбуке. То се више Матици српској не сме толерисати, јер је њеним правопсиним уникатним решењем питања писма у двоазбучју (какво стандардни језици у свету не познају) српско писмо доведено до данашњих свега десетак процената у општој употреби писаног српског језика. Матица српска,на општу свесрпску жалост, одиграла је видну улогу у активном затирању српског миленијумског писма које никако да се опорави после његовог планираног линча званог „постепена замена“, јер се Матица српска и данас чврсто држи Новосадског договора из 1954. године у правописном двоазбучком решењу питања писма, какво ниједан стандардни језик у свету није никада прихватио.
Како је предвиђено, Матица ћирилице ће свој рад материјално заснивати на прилозима добротвора у целокупном српском данас сиротом народу кога су јединог из Матице српске и других лингвистичких институција „обогатили“ познатим српским лингвистичким уникатним „богатством двоазбучја“, а то „обогаћивање“ српског народа свело се на 90 одсто хрватске латинице према 10 одсто српске ћирилице данас у свему што се пише српским језиком у овом часу, с очигледним тенденцијама да се проценат ћирилице ближи часу када више српске ћирилице неће бити у Србији и међу свим Србима изван Србије после хиљаду година своје ћириличке писмености у разним варијанта, од којих је последња вуковска варијанта ћирилице и у свету оцењена као најсавршеније и најподесније писмо за данашњи српски језик.
Први потписани званичан предлог свих сједињених удружења за српску ћирилицу биће упућен комшиници Матици српској да се заувек одрекне данашњег примењивања Новосадског договора у решењу питања писма Срба и њиховог језика. Српски народ није одлучио да има алтернативно хрватско писмо, него му је оно наметнуто на све начине.
Срдачно позивамо пријављене заступнике удружења да дођу на претприступање и претходно потписивање приступа Сједињеним удружењима за заштиту српске ћирилице „Матица ћирилице“.
Сигурни потписници приступања Сједињеним удружењима за одбрану српске ћирилице „Матица ћирилице“:
1. Драгољуб Ззбиљић (заступник „Ћирилице, Нови Сад, телефон 0616749574, е-пошта zbiljacirilica@open.telekom.rs )“
2. Немања Видић (овлашћени заступник „Српске азбуке“)
3. Крста Пашковић (заступник Удружења наутичара „Дунавски пропелер, Београд; он се овде пријавио радо га чекамо да дође на потписивање сагласности за приступање Сједињеним удружењима за одбрану ћирилице; ми га сви посебно позивамо јер ће нам сигурно много требати као стварни пропелер на води, јер нам је свима ћирилица готово сасвим потонула.
4. Александар Лазић најавио је долазак у Нови Сад за присуство и сарадничку помоћ у име „Стања ствари“, сајта који је информативно и на други начин покренуо иницијативу за обједињавање бораца за ћирилицу и највише помогао штедрим отварањем својих интернетских страница за наше окупљање, договарање и споразумевање.
5. Немања Главоњић (заступник Центра здравих алтернатива, Панчево, који је љубазно понудио да буде домаћин првог радног договора ћириличара, на чему му сви захваљујемо и сигурно ћемо искористити то што нам је понудио првом приликом да се нађемо у Панчеву, вероватно већ на другом или трећем радном договору.
6. Станко Богосављев (заступник Информационог центра, Панчево) пријавио се за приступање Сједињеним удружењима за заштиту српске ћирилице, па ћемо и њега радо поздравити на овом предоснивачком скупу у Новом Саду.
Први радни састанак и претпотписивања приступнице биће одржани у Новом Саду (Еколошки покрет, Војвођанских бригада бр. 17, близу Спенса). Састанак ће се одржати тачно у подне.. Очекујемо с радошћу пријављене за долазак и претпотписивање приступнице.
Нико ко буде дошао не може се покајати јер ће присуствовати оснивању нове српске националне културне институције
Чланство институције Матице ћирилице, надамо се уз Божју помоћ, шириће се самоиницијативним пријављивањем чланства и по позиву из Матице ћирилице. Први члан Матице ћирилице по позиву да буде члан Матице ћирилице је Александар Лазић, уредник „Стања ствари“, који је заслужан за покретање идеје о обједињавању свих удружења за заштиту српске ћирилице.
У Новом Саду,
25. јануара 2015, године
Драгољуб Збиљић
(заступник и председник
Удружења „Ћирилица“, Нови Сад)