Влада Србије жели да Шиптарима прода Трепчу

trepca

Београд – Спор Београда и Приштине у вези са полагањем права на имовину комбината Трепча биће решен највероватније компензацијом, речено је Данасу у Влади Србије.

То значи, како за наш лист тврде извори из врха власти, да ће Косово новцем, или на неки други начин, надокнадити наводни губитак који би Србија имала преласком Трепче у власништво Косова. То би истовремено, истичу Данасови извори, било прихватљиво решење за српске власти.

 

На питање Данаса да ли постоји могућност решавања тог питања судским путем, како се могло чути у јавности, или је као једина опција испостављен политички договор, Данасови саговорници кажу да ће решење бити плод искључиво политичког споразума.

„То ће бити политичко решење, јер било коју одлуку да донесе суд овде, изражаваће се сумња и оспоравати легитимитет такве одлуке. Једино у оквиру ових општих прича о имовини би то питање могло да буде решено“, закључују Данасови саговорници из врха власти.

Како сазнајемо, иако се у јавности увелико изражава очекивање о покретању теме власништва над Трепчом на првом састанку српског и косовског премијера Александра Вучића и Исе Мустафе са Федериком Могерини, шефице дипломатије ЕУ, 9. фебруара у Бриселу, то се неће догодити. Наиме, Данасови саговорници из врха власти тврде да нема званичне агенде тог састанка, да Београд, као ни Приштина, нису добили никакве теме из Брисела да се припреме, односно да ће то бити иницијалан састанак са циљем упознавања саговорника и евентуалног утврђивања динамике будућих сусрета.

„Дакле, Трепча нећа бити тема. Из Брисела ништа није стигло у Београд, а колико знамо, ништа није стигло ни приштинским властима“, истичу наши извори.

Имајући у виду да је питање власништва над Трепчом практично изненадило српске власти, питали смо потпредседника Владе Расима Љајића, који је у врху власти већ 15 година, због чега то питање није раније покренуто.

„Тешко да је могло раније да се стави на дневни ред, јер то питање су избегавали и у Бриселу и у Приштини. За то питање смо ми најзаинтересованији. Србија полаже право на имовину коју је доле стекла, улагала у инфраструктуру и развој. Када смо почели прве разговоре, у оквиру телекомуникација, што је мој сектор, ми смо то наметнули, али одмах су скочили и једни и други, рекли су да то питање не може сада да се отвара, већ да ће се то учинити у склопу општег питања о имовини, а не парцијално – питање о телекомуникационој инфраструктури. Оно што је мој утисак јесте да су избегавали, јер је то једина област где ће Приштина морати да више изгуби него да добије“, истиче Расим Љајић за Данас.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да је Србија спремна за дијалог о комбинату Трепча и да ће се у оквиру преговора између Београда и Приштине у Бриселу разговарати о томе, док је вицепремијер и шеф дипломатије Косова Хашим Тачи рекао да Приштина неће о томе преговарати с Београдом јер је, како је навео, „Трепча богатство Косова“.

ЕУ позива на смиривање ситуације

Маја Коцијанчић, портпаролка Федерике Могерини, шефице за дипломатију и безбедност ЕУ, оцењује за Данас да је добро „што нови закон, прекјуче усвојен у Скупштини у Приштини, даје времена да се крене у решавање тог питања“.

„Важно је да се избегне свако даље заоштравање и смири ситуација. Постоје различите опције да се избегне ликвидација Трепче. ЕУ помно прати ово питање“, закључује Маја Коцијанчић у изјави за наш лист.

(Данас)