Европски парламент: Косову треба у потпуности предати надлежности Еулекса, Србија да усклади своју политику са ЕУ

eu parlament

Европски парламент сматра да Влада Србије одлучно настоји да спроведе структурне и друштвено-економске реформе, наводи се у нацрту резолуције о којој ће сутра у Бриселу расправљати Спољнополитички одбор Европског парламента.

У документу чије се усвајање очекује у марту, ЕП подвлачи да посебно од реформе правосуђа и учвршћења владавине права зависи напредак и отварање поглавља у преговорима Србије и ЕУ. То је услов да се отворе поглавља 23. и 24. о владавини права и темељним слободама.

 

Тај одбор евро-парламента у припремљеној резолуцији о Косову наглашава да се нова влада у Приштини превасходно „мора снажно посветити јачању владавине права и правосуђа, као и делотворној битки против корупције и организованог криминала“.

Влада у Приштини мора дати предност формирању посебног суда за ратне и злочине трговине људским органима, на основу налаза тужилаштва Специјалне истражне групе Еулекса, „чиме ће се Косову помоћи да се суочи са својом прошлошћу“, стоји у овом документу.

ЕП тражи да се „настави рад на припремама за потпуни пренос надлежности Еулекса на косовске власти“, мада упозорава да је „и даље јака забринутост око независности, одговорности, непристрасности и ефикасности судија, тужилаца и рада Судског већа Косова“.

ЕП позива Србију и Косово да наставе спровођење договор постигнутих Споразумом Београд-Приштина у Бриселу и додаје да, упоредо с општим напретком преговора Србије о пријему у ЕУ, мора доћи до „поспешења нормализације односа с Косовом у складу с поглављем 35 које треба отворити на почетку“ тих преговора.

 

Европски парламент „позива Србију да усклади своју спољну и безбедносну политику с политиком ЕУ, укључујући политику према Русији“.

ЕП наводи да „жали што Србија, када је то од ње било затражено, није ускладила своје одлуке с одлукама Савета министара ЕУ, којима се уводе рестриктивне мере против Русије“.

У нацрту резолуције се „изражава забринутост због све горих услова за пуну слободу изражавања у Србији и наглашава потреба за потпуном транспарентношћу у погледу власништва над медијима“.

„Европски парламент је забринут је због претњи новинарима“ у Србији, а поздравља и тражи спровођење закона о јавном информисању и медијима, и закона о јавним радиодифузијским услугама.

(Бета)