Позивају на штедњу, а себи исплаћују веће плате
Функционери општине Рума, који од грађана траже да мере штедње прихвате „као нужност“, две године заредом исплаћују себи увећане зараде, показује истраживање Пиштаљке.
Државна ревизорска институција (ДРИ) утврдила је да је током 2013. године функционерима те сремске општине исплаћено седам милиона динара више него што је законом прописано, а са том праксом настављено је и ове године. У исто време, ти исти функционери позивају на штедњу. У закључцима скупштинског Извештаја о извршењу Одлуке о буџету за првих шест месеци 2014. године наводи се: „Општи је утисак да сви корисници нису спремни да прихвате мере штедње, али се оне намећу као нужност и на томе се мора истрајати“.
Да челници општине не примењују оно што траже од других буџетских корисника показује и то што у Одељењу за буџет и привреду општине Рума кажу да још нису уважили препоруке ревизора да исплату зарада ускладе са законом, јер чекају „да у општину стигне званичан извештај ревизора“. Тај извештај је у новембру објављен на сајту ДРИ, а пре тога су ревизори усмено обавестили надлежне у Руми да исправе неправилности. ДРИ је контролом пословања општине Рума у 2013. години утврдила да су за обрачун плата примењивани већи коефицијенти, па је функционерима исплаћено 6.953.000 динара више него што закон прописује.
Међу тим функционерима је и посланик Српске напредне странке Александар Мартиновић, председник скупштинског Одбора за уставна питања и законодавство и од новембра 2013. председник Скупштине општине Рума.
Као председник општинске скупштине он прима накнаду од 25.000 динара месечно, „одборнички додатак“ од 15.000 динара, а од августа и накнаду од 5.000 динара на име чланства у социјално-економском савету. Ове накнаде не могу се пронаћи у извештају о приходима који је Мартиновић у мају 2014. поднео Агенцији за борбу против корупције.
На питање зашто Агенцији није пријавио одборнички додатак и накнаду коју добија од социјално-економског савета, Мартиновић је рекао да је одборнички додатак пријавио, а да је у социјално-економском савету поднео оставку. У Агенцији за борбу против корупције наводе да је Мартиновић заиста пријавио одборнички додатак, али у извештају о имовини и приходима који је поднео пре годину и по дана, 13. јуна 2013. Није, међутим, јасно зашто тај приход није пријавио и 2014. године.
Агенција у одговору на питање Пиштаљке није најавила да ће против Мартиновића предузети било какве мере, већ само да се „извештаји народног посланика Александра Мартиновића налазе у редовној контроли Извештаја о чијем исходу ће јавност бити упозната по окончању”.
Мартиновић је у мају 2014. године дао оставку на места председника Управног одбора Агенције за приватизацију и Надзорног одбора Галенике, тако да данас, без тих функција, месечно зарађује 219.000 динара.
Други функционери у Руми из буџета приходују нешто мање. Тако је тадашњи председник општине Горан Вуковић (ДС) 2013. године примао плату од 120.000 динара, док је његов наследник Драган Панић (СНС), уз умањење зараде због такозваног солидарног пореза, имао просечно 110.000 динара, а у фебруару чак 124.000 динара. Панићев заменик, а од октобра 2014. године и председник општине, Слађан Манчић зарађивао је просечно 92.000 динара док није изабран за председника општине.
Имајући у виду да је, према подацима Републичког завода за статистику, просечна плата у Руми 37.400 динара, најплаћенији функционери Руме имају троструко већа примања од просечних зарада њихових суграђана. Да су поштовали закон и свели своје плате на прописани ниво имали би „само“ два и по пута веће плате.
У 2013. години власт у Руми су чинили ДС и СПС, а председник општине Горан Вуковић биран је из Демократске странке. Крајем 2013. власт је преузела СНС уз подршку СПС, ПУПС и групе грађана „Грађанска иницијатива Рума“. За председника општине изабран је Драган Панић из СНС. Њега је у октобру 2014. на месту председника општине заменио Слађан Манчић, такође из СНС, дотадашњи заменик председника општине.
ПРИЛОЗИ:
Подаци о исплаћеним накнадама функционерима у Руми
Имовинска картица Александра Мартиновића из маја 2014.
Извештај Државне ревизорске институције о ревизији пословања општине Рума за 2013. годину