Украјина се враћа у састав Русије

9RIAN_00140242.HR.ru

Иницијативе Врховне Раде и владе Украјине смењују се као каледиоскоп. Стиче се утисак да су законодавна и извршна власт прогласиле прећутно такмичење у којем ће победник постати онај ко украјинском друштву и читавом свету пружи највећи број оригиналних предлога. Разуме се, усмерених на раскидање веза са Русијом.

Једна од таквих иницијатива је анулирање споразума о формирању ЗНД, који је био потписан у Бјаловјешкој шуми 1991. године и где је забележено „затварање“ совјетског пројекта. Одговарајући нацрт закона дат је Ради на разматрање. Ипак, укинувши овај документ, Украјина се на чудан начин враћа у састав СССР, чија је правна наследница Русија.

Усвајање овог документа ствара својеврсну правну колизију која се, разуме се, не сме озбиљно разматрати. Реч је пре о симболима. И они не иду на руку претерано активној кијевској власти. Јер анулирање споразума о формирању ЗНД формално враћа Украјину не само у састав Совјетског Савеза, већ, тако испада, савремене Русије као правне наследнице претходне државе. То су, наравно, чисте контемплације, али многим националистички расположеним Украјинцима чак од саме такве мисли у најмању руку може да позли. Тим пре што данас у Украјини тумаче све и свашта, долазећи до потпуно апсурдних закључака. У целини, Рада ризикује да изазове незадовољство неких утицајних друштвено-политичких снага ултрарадикалног усмерења. Професор Високе школе економије Олег Матвејчев сматра да је иницијатива посланика првобитно усмерена на излазак Украјине из ЗНД, али делује она комично.

Бјаловјешки споразум има врло много тачака, између осталог и излазак Украјине из састава Совјетског Савеза. Испада да се сада може оптужити Украјина и подсмевати се њеној власти, која у суштини на тај начин жели да се врати у састав СССР. То просто говори о томе да актуелну власт чине такви слојеви друштва који нису ни правно компетентни, нити познају историју.

Пропагандни програм Кијева је европска, просперитетна Украјина у саставу ЕУ и НАТО-а, која поседује савремену економију, снажну армију, отворене границе и потпуно је независна од „проклете“ Русије и таквих рудимената као што је ЗНД. Јасно је да су то само пароле које немају ништа заједничко са реалношћу. Али за сада их друштво „гута“. Угледни економисти, међутим, уверени су да излазак Украјине из ЗНД и коначно раскидање веза са Русијом наговештавају само проблеме и нагло погоршање страндарда милиона људи. Западу Украјина као таква са њеном заосталом економијом не само да није потребна – он је се отворено плаши. И на све начине одлаже реалну интеграцију. У тим условима губитак преосталих традиционалних партнера у ЗНД за Украјину је смртоносан. Али Кијев упорно гура на тај пут Украјину. Ево шта је тим поводом рекао директор Центра за политички маркетинг Василиј Стојакин.

Ако се говори о ЗНД, за Украјину велики значај има потписани споразум о зони слободне трговине у оквиру Заједнице. Али из њега треба иступити посебно. И да ли ће Украјина пожелети то да учини, велико је питање. Пре би се рекло да њено мишљење нико не тражи, зона слободне трговине је потребна ЕУ. Када је она замислила потписивање споразума о асоцијацији са Украјином, у великој мери било је речи о могућности изласка ЕУ на тржишта других земаља ЗНД, у првом реду Царинског савеза.

Испада да и по том питању Украјини Европа не даје самосталну улогу, већ је види само као техничку карику за економски пробој на евроазијски простор. А за Украјину ЗНД је мал те не једино тржиште које, ако изгуби, ризикује да ништа не добије за узврат. Кијев је већ објавио да је решио да иступи из састава ЗНД у марту 2014. године. Ипак за сада реални кораци у том правцу нису учињени: очигледно, код некога од политичара до данас на чудан начин функционише инстинкт преживљавања.

Илија Харламов – Глас Русије