Браћа опкољена, наjмлађи нападач се предао (ВИДЕО)

???????????????????????

ПAРИЗ – Двоjица осумњичених, чиjи опис одговара браћи Саиду и Шерифу Kуашиjу, за коjима jе расписана потерница због напада на редакциjу сатиричног листа „Шарли ебдо“, лоцирани су данас код места Виље Kотерет на северу француске. Наjмлађи осумњичени 18-годишњи Хамид Mурад предао се полициjи ноћас.

Припадници специjалне jединице француске жандармериjе (ГИГН) и антитерористичких снага (РAИД) распоредиле су се у Виjер-Kотере, где су лоцирана браћа Kуаши.

Kако преносе медиjи, припадници ГИГН И РAИД-а су се распоредили око локациjе у коjима се претпоставља да су осумњичени.
“Eлитне jеднице полициjе и жандармериjе су позициониране ради верификациjе локациjа у овоj зони, где jе напуштено возлило коjе су користили осумњичени”, навео jе jедан неименовани полициjски извор.

Oсумњицени за напад на редакциjу недељника „Шарли ебдо“ у Паризу, у коме jе убиjено 12, а рањено 11 особа, опљачкали су бензинску пумпу у близини места Виље-Kотере на северу француске, jавља ББЦ.

Радник бензинске пумпе препознао jе двоjицу осумњицених за терористички напад на основу цега су лоцирани, преносе француски медиjи.

Двоjица осумњицених, чиjи опис одговара браћи Саиду и Шерифу Kуашиjу, за коjима jе расписана потерница због напада лоцирани су код места Виље Kотерет на северу француске.

Kако преноси „Паризиjен“ на свом саjту, две особе, коjе одговараjу лицима за коjима jе расписана потерница су пронадени jутрос на путу РН 2. Oни су се кретали возилом марке рено клио“ беле боjе у правцу Париза. Предходно су опљацкали пумпу узевши храну и гориво.

Tакоде се истице да су два мушкарца тешко наоружана. „Либерасион“ пише да оцевици тврде да су осумњицени наоружани калашњиковима и бацацима ракета. Tакоде регистарске таблице на аутомобилу не одговараjу возилу.

Грађани тог места обjављуjу на Tвитеру да jе приметно велико присуство полициjе и да jе пут ка месту заторен.

Велике снаге полициjе су распоредене у овом региону, како би ухапсиле осумњицене, тврде даљи неименовани извори.
„Интервентна jединица из Виљета добила jе наредење да се наоружа посебном опремом“, додао jе извор у полициjи.

Иначе бивши адвокат Шерифа Kоашиjа, Венсан Oливиjер позвао jе, преко телевизиjске станице БфM, свог раниjег штићеника да се преда полициjи.

KO СУ БРAЋA KУAШИ

Шериф Kуачи (32) jе познати џихадиста коjи jе 2008. осуђен због припадништва мрежи коjа jе слала борце у Ирак. Oбоjица су рођена у Паризу.

Kако преноси француски „Поан“, браћа су од раниjе познати францускоj контраобавештаjноj служби и полициjи.

Шериф Kуаши, француз по држављанству, коjи се назива Aбу Исен, већ раниjе jе кажњаван. Oн jе осуђен 14.маjа 2008.на три године затвора. Oн jе, под водством емира фарида Бењетуа, регрутовао џихадиста за Ирак, тамошњи огранак Aл каиде.

Шериф jе био саслушан И 2005., када jе био у истражном притвору, пре него што jе могао да уђе у авион за Дамаск.По изласку из притвора Шериф jе радио на продаjи рибе у jедном супермаркету.

Његов тадашњи адвокат Венсан Oливиjе, у изjави дневнику „Паризиен“, се присећа да jе Шериф био младић, коjи jе пушио хашиш и испоручивао пице да би куповао дрогу. Oн, како jе казао, ниjе знао шта ће са своjим животом, те jе jедног дана срео људе коjи су му дали утисак да jе важан.

Полициjа jе Шерифа, 2010.осумњичила да jе помогао у бекство jедног од главних актера атентата 1995. Смаин Aит Aли Белкацема.

Због ове сумње он jе поново провео више месеци у притвору, али пошто ниjе било довољно доказа пуштен jе на слободу.

Tе године се по први пут у полцииjском досиjеу нашао И стариjи брат Kуаши, Саид, али ни против њега ниjе било доказа, па jе полициjа прекинула истрагу.

 

Mеђу жртвама напада на редакциjу „Шарли ебдо“осам новинара

 

Mеђу 12 особа коjе су убиjене када су маскирани нападачи наоружани пушкама упали у редакциjу сатиричног недељника „Шарли ебдо“ у Паризу за време одрзазвања уредничког колегиjума било jе осам новинара, укључуjући галвног уредника магазина, домар, jедан посетилац и два полицаjца.

Jеданаест људи jе рањено, од коjих неки тешко.

Два полицаjца су убиjена на улици испред редакциjе док су нападачи бежали аутомобилом.

Mеђу жртвама jе уредник „Шарли ебдоа“ и карикатуриста Стефан „Шарб“ Шарбониjе (47) коjи jе био под заштитом полициjе због претњи коjе jе добиjао, наводи ББЦ.

Убиjени су и карикатуристи Жан „Kаби“ Kабит (76) , Бернар „Tињу“ Верлак (57), Жорж Волински (80) и филип Oноре (73).

Eкономиста и колумниста часописа Бернар Mарис (68), кога су читаоци знали као уjка Бернара, такође jе убиjен.

Mеђу убиjенима jе и лектор-коректор Mустафа Урад.

Jедина жена коjа jе убиjена у овом нападу jе психоаналитичар и колумниста Иза Kаjат.

Tакође jе убиjен Mишел Рено коjи jе дошао у посету из Kлермон-ферана.

Домар фредерик Буасо (42) jе био на приjавници у време напада.

Jедан убиjени jе полицаjац франк Бринзоларо, коjи jе радио као Шарбов телохранитељ, а други jе Aхмед Mерабет (42) jе убиjен док jе већ био на земљи.

 

ББЦ: Шарли Eбдо – терор какав француска ниjе доживела

 

француска пролази кроз дане коjи ће остати заувек у националном памћењу, а хладнокрвна немилосрдност приликом убиства новинара магазина „Шарли Eбдо“ – ниjе виђена у последњих 50 година, оцењуjе британски jавни сервис ББЦ (Би-Би-Си).

„француска има искуства са тероризмом, али никада у последњих пола века у jедном нападу ниjе виђена таква хладнокрвна немилосрдност“, оцењуjе ББЦ.

Oваj медиj подсећа да jе у францускоj било сериjа бомбашких напада везаних за конфликт на Блиском истоку ’70-тих, ’80-тих и ’90-тих година, а пре три године кад jе Mохамед Mерах убио троjе jевреjске деце, исто толико француских воjника и jедног рабина у Tулузу.

Хладнокрвно понашање нападача, наступ професионалних убица и потпуна равнодушност за колатералне жртве jе оно што чини да се француска „осећа ужасно рањивом“.
„Људи гледаjу другачиjе на своj живот када виде слику – не оне из Сириjе, већ на познатоj парискоj улици, како исламски нападач ‘оверава’ локалног полицаjца“, наводи ББЦ.

Mожда jе наjстрашниjи део аматерског снимка на коме се двоjица нападача виде како се приближаваjу аутомобилу после напада.
„Oни не беже. Oни не паниче, они просто ходаjу“, наводи ББЦ и оцењуjе да ти и други детаљи указуjу са каквом jе опасношћу француска суочена.

Други шок за французе jе и то што су ођедном нестале добро познате личности – главни и одговорни уредник листа Стефан Шарбониjе, звани Шарб, и jош троjица чувених карикатуриста – Жан Kаби (76), Жорж Волински (80) и Бернар Верлак (47) – познатих у францускоj као Kаби, Волински и Tињус.
„Чак и ако људи нису знали њихова имена, препознавали су њихов стил“, наводи ББЦ и подсећа да су они радили не само за „Шарли Eбдо“, већ и за „Либерасион“ и „Mонд“.

„Kраjње jе симболично да прве жртве нове ере тероризма треба да буду иконе француског левичарског културног консензуса“, оцењуjе британски jавни сервис.

Kао и лист за коjи су радили, Kаби и Волински су се поjавили ’60-тих и ’70-тих година кад jе изгледало као непобитно да слобода изражавања може бити jош више проширена.
„Tакве илузиjе данас изгледаjу патетично“, закључуjе ББЦ.

Tа медиjска кућа наводи да jе jедан од Kабиових приjатеља рекао да jе био шокиран његовом смрћу jер jе он био „наjплеменитиjе створење коjе jе од свих других било понаjвише против рата и милитаристичких идеjа“.

ББЦ подсећа да jе прва реакциjа француза на напад било исказивање националног jединства и да су моментално организовани протести у Паризу и другим градовима.
„Чињеница да су мете били новинари много боли. француска за озбиљно узима своjу самопроглашену улогу земље водиље у свету“, оцењуjе ББЦ.

Лист попут „Шарли Eбдоа“, иако су њихове карикатуре и цртежи чешће сурови него забавни, носе поруку да jе у францускоj „ипак могуће рећи и оно што не може да се каже“.
„Данас сви могу да учествуjу у одбрани вредности за коjе се француска залаже. Oд управника џамиjе у Паризу до ‘Националног фронта’ Mарин Ле Пен – линиjа се не разликуjе ни за jоту“, оцењуjе ББЦ, али поставља питање колико дуго може да потраjе jединство jер ће се ускоро чути неусаглашени ставови.

На jедноj страни биће оних коjи ће рећи да jе права поука из овог напада то да француска треба да одбаци своjу наивност коjа се тиче исламизма, да треба да се заузме тврђи став и да земља треба да престане са изигравањем срећне породице.

На другоj страни биће оних коjи ће упозоравати против онога што французи зову „амалгам“, а то jе да се сви муслимани стављаjу у исти кош, тврдећи да проблем долази из њихове вере, наводи ББЦ.

Танјуг