Вандали на Косову се свете мртвима
Вандали на Косову настављају да се свете мртвима. На православном гробљу у селу Прилужје у недељу је миниран надгробни споменик породици Анђелковић. Локални становници су се плашили да иду на гробље, пошто су претпоставили да и други гробови могу да буду минирани. То је само један од примера. Последњих дана на Косову је пострадало на десетине надгробних споменика.
У центру града Витина уклоњен је споменик погинулима у Другом светском рату. Званични Београд је већ назвао дешавања апартхејдом против косовских Срба. Талас насиља у покрајини су осудили сви, између осталог амбасада САД у Приштини.
Све што се дешава Србија везује са демонтажом споменика погинулим припадницима Ослободилачке армије Прешева, Бујановца и Медвеђе. Начелник Косовског округа Горан Арсић изјаво је за Глас Русије да се косовски Срби плаше за своје породице:
Али сигурно је да демонтажа споменика на којима су имена људи који су се подигли против државе Србије немају никакве додирне везе са рушењем споменика на православним гробљима, где су људи који су умрли природном смрћу или су пак убијени од стране терориста. Чекамо следеће потезе представника албанске заједнице који су још једном доказали да желе независно Косово без присуства српског народа. Сигурно да представници косовске полицијске службе, ако желе, имају могућности и инструмената да преузму сву одговорност за ова дела, која су се десила ова два дана из простог разлога зато што велики број КПС полицајаца највероватније и не жели да преузме обавезу и да штити културно наслеђе српске заједнице на простору Косова и Метохије. Иако је то предвиђено и планом Мартија Ахтисарија да посебне зоне одговорности буду културно-историјски споменици, с тим да Еулекс не ради своју улогу, за коју је дошао на простор КиМ. Он је сву власт препустио косовској полицијској служби, а косовска полицијска служба до сада још није открила ниједног починитеља.
А најциничнији акт вандализма био је извршен у малој српској енклави Гораждевац, где је пуцано у споменик са именима жртава НАТО агресије и тероризма, између осталог деце, погинуле 2003. године на реци Бистрица. Они су били убијени из аутоматског оружја, а њихово четворо другова је тешко рањено. Без обзира на сва обећања међународних снага на Косову, злочин је тако и остао неоткривен. Албански медији на Косову ових дана доста су доприносили томе да становници покрајине почну да спроводе паралеле између споменика на југу Србије и споменика у нашем селу, објаснио је за Глас Русије новинар Радио Гораждевац Дарко Димитријевић.
Понекад људи из Гораждевца или из других српских места оду до Пећи у куповину, иако тамо не живе Срби. Тренутно то није могуће јер се људи плаше за своју безбедност, зато што се та нека националистичка свест код оних најекстремнијих Албанаца скоро удвостручила. Тако да се људи плаше за своју безбедност. Све је то доказ да није баш безбедно ових дана.
Да ли дешавања на Косову могу да се претворе у нове погроме као и 2004. године? Већина аналитичара сматра да не може. Међутим, како нам је саопштио Дарко Димитријевић, ове ноћи у селу Бело Поље, где живе српске породице које су се вратиле на Косово, била је запаљена кућа.
Тимур Блохин / Глас Русије