Њујорк тајмс: ЦИА наоружавала побуњенике широм света
Настојања ЦИА да обучи сиријске побуњенике представља само најновији пример како један амерички председник користи ту обавештајну агенцију
ЦИА је наоружавала побуњенике широм света (од Анголе преко Никарагве до Кубе) током 67 година колико ова америчка обавештајна агенција постоји, али резултати интерног истраживања које је ЦИА спровела показују да то није много утицало на исход сукоба, пише „Њујорк тајмс“.
Настојања ЦИА да обучи сиријске побуњенике представља само најновији пример како један амерички председник користи ту обавештајну агенцију да у тајности наоружава и обучава побуњеничке групе.
У интерном извештају, један од неколико које је ЦИА добила задужење да направи 2012. и 2013. године, у јеку дебате о томе да ли САД треба да се укључе у грађански рат у Сирији, закључује се да су многи ранији покушаји ЦИА да тајно наоружава стране снаге имали минималан утицај на дугорочни исход сукоба, наводи њујоршки лист.
Они су били још мање ефикасни када побуњеници нису имали директну америчку подршку на копну, наводи се у извештају.
Међутим председник САД Барак Обама је у априлу 2013. године дао овлашћење ЦИА да почне програм наоружавања побуњеника у једној бази у Јордану, а касније је његова администрација одлучила да прошири мисију обучавања већим паралелним програмом Пентагона у Саудијској Арабији, где се обучавају борци за борбу против џихадистичке организације Исламска држава.
Циљ програма је да сваке године обуку заврши око 5.000 побуњеника.
До сада су резултати били ограничени и амерички званичници кажу да је мрачан став ЦИА према својим ранијим операцијама наоружавања побуњеника утицао на Обамину неспремност да почне тајну операцију.
„Једна од ствари коју је Обама хтео да зна била је: Да ли је ово икада дало резултате?“, изјавио је један бивши високи званичник америчке администрације који је учествовао у дебати о томе.
Закључци у извештају ЦИА били су врло негативни, додао је он.
Расправа о томе да ли је Обама сувише чекао да пружи помоћ сиријским побуњеницима обновљена је након што су бивша државна секретарка Хилари Клинтон и бивши секретар за одбрану Лион Панета недавно објавили књиге у којима су написали да су подржали план који је у лето 2012. представио тадашњи директор ЦИА Дејвид Петреус о наоружавању и обучавању малих група побуњеника у Јордану, истиче „Њујорк тајмс“.
(Танјуг)