Јелена Милић: Русија гуши евроинтеграције Србије

jelena milic

ПОДГОРИЦА – Русија гуши процес европских интеграција Србије, Црне Горе и Босне и Херцеговине, чиме провоцира ЕУ и жели да покаже својим грађанима да чланство у тој организацији више није популарно, изјавила је директорка Центра за евроатлантске студије (ЦЕАС) Јелена Милић.

Она је у интервјуу црногорској агенцији МИНА казала да Русија не може гушити српске НАТО интеграције, јер оне не постоје, док од Црне Горе зависи како ће тећи њено приближавање Алијанси, без обзира на став Русије.

Према њеним ријечима, циљ Русије је да одврати идеју захтева за више демократичности у самој Русији и да покаже да није усамљена у својој спољној политици.

„Вас није брига шта се у мојој држави дешава, а ја имам право да идем около и арбитрарно одлучујем какво је стање Руса, православаца или Словена и да одлучујем како ћу интервенисати”, казала је Милић коментаришући спољнополитичко деловање Русије.

Она је рекла да став Русије према интеграцији Црне Горе и других бивших југословенских република јесте негативан, оцењујући да то представља мешање у унутрашње ствари независних држава, и непоштовања њихове суверености.

Милићева је додала да земље које претендују на чланство у ЕУ и НАТО нико не сили, већ да су оне демократски одлучиле.

„Русија демонстрира бизмарковски начин гледања на ‘природне’ географске зоне интереса за које мисли да су јој богом дане, без обзира на то шта грађани тих држава о томе мисле”, сматра Милићева.

Коментаришући опредијељеност Србије за неутралноист и НАТО бомбардовање 1999. године као један од могућих узрока одбојности према Алијанси, Милић је казала да је то рационалан аргумент и да је нормално да грађани због сећања на те догађаје имају негативан став.

„Проблем је у томе што у Србији скоро никад није покренута широка и искрена дебата о узроцима бомбардовања, о томе шта је друго НАТО могао да уради да заустави Милошевића његову убилачку машинерију коју је после Хрватске и Босне усмерио на Косово”, казала је Милић, додајући да се у Србији масовне гробнице Албанаца са Косова не повезују с тим периодима, већ се схватају као да су „с Марса пале”.

Танјуг