Вучић покушава да промени српски менталитет
БРИСEЛ – Влада српског премиjера Aлександра Вучића последњих месеци посвећена jе решавању два главна задатка – како да консолидуjе jавне финансиjе на начин коjи неће бити сувише болан и како да промени српски менталитет, оценио jе саjт еуинсиде.еу, истичући да би било добро да Eвропска комисиjа не пропусти шансу да награди ревност српске владе да спроведе реформе.
У аналитичком тексту, у коме се разматраjу питања везана за земље Западног Балкана и њихово приступање Eвропскоj униjи, указуjу се и да Вучић у интервjуима истиче потребу да Срби у потпуности промене своjе националне погледе.
Саjт наводи пример последњег Вучићевог интервjуа за Радио-телевизиjу Србиjе, у коjем jе „више од сат времена причао о томе како нема лаких решења“ и поручио да jе Србиjа прва држава jугоисточне Eвропе коjа jе, сама, без притисака, предузела мере коjе су спровеле Литваниjа, Португал, Грчка и Eстониjа.
Eуинсиде.еу подсећа да те мере укључуjу значаjно смањење пензиjа и плата у jавном сектору и промену става државе према државним предузећима.
Саjт подсећа и да буџетски дефицит треба до 2017. да буде редукован с 2,5 милиjарде евра на милиjарду евра.
У тексту се наводи да ће пензиjе и плате бити смањиване прогресивно како би било поштеђени наjсиромашниjи, што су, како пише, наjављивали jедан по jедан премиjер и министар финансиjа, да ће плате бити смањене за 10 одсто, али да за примања мања од 25.000 динара (око 211 евра) неће бити резова.
Сличан систем односиће се и на пензиjе – неће бити смањиване оне наjниже (од 20.000 до 25.000 динара), пише еуинсиде.еу, додаjући да ће ове мере погодити око 744.000 људи од 1.752.000 пензионера.
У тексту се наводи и да jе Вучић обjаснио да су, последњих година, неодговорне владе повећавале пензиjе и плате без икакве економске логике.
Саjт подсећа да jе анализа Eвропске комисиjе из маjа, показала да jе дуг српске владе ушао у „опасану зону“ и да ће ове године наjвероватниjе достићи 70 одсто бруто домаћег производа – што jе много више него што jе предвиђено програмом националних реформи Србиjе.
Eуинсиде.еу наводи Вучићеве речи да су за смањења плата и пензиjа одговорни они коjи су се понашали екстремно неодговорно и неозбиљно, радећи против државе и српског народа, али истиче да jе премиjер обећао да ће, упркос томе што ће мере бити болне, оне довести до тога да Србиjа 2016. буде нормална и успешна земља с jаким економским растом.
У тексту jе оцењено да jе Вучић, говорећи о неопходности плаћања рачуна, споменуо и потребу за променом српског менталитета и као позитиван и супротан пример навео Шваjцарску.
Eуинсиде.еу оцењуjе да ће, ако не буде значаjниjих амандмана на предложени ребаланс буџета, то бити први велики тест за владу Aлександра Вучића у првоj години на власти.
С оваквим реформама, Вучић ће озбиљно изазвати суседну Хрватску, коjа често служи као пример европских интеграциjа на Западном Балкану, оцењуjе се у тексту и указуjе да Хрватска, такође, има озбиљних економских проблема, као последицу постjугословенског наслеђа – превелики утицаj државе на економиjу и мањак свести о личноj одговорности.
Саjт, међутим, наводи да, чак и ако буду усвоjене на време, реформе неће стићи пред Eвропску комисиjу одмах. EK обично обjављуjе извештаj о напретку земаља средином октобра, што ће се поклопити с ребалансом српског буџета.
„Tакође, важно jе како ће за Србиjу почети европски семестар – да ли ће прво бити само шаргарепе, а онда и штапови или ће бити гомила и jедног и другог“, наводи се у тексту.
Eуинсиде.еу закључуjе да би било добро да Kомисиjа не пропусти шансу да награди ревност српске владе да спроведе реформе, jер би то „засладило болне мере штедње коjе мора да спроведе“.
Танјуг