Бобан Стојановић: Држава нас коначно подржава и „парада поноса“ ће бити одржана
НОВИ САД – Члан Организационог одбора Параде поноса Бобан Стојановић изјавио је за Радио-телевизију Војводине да верује да ће ове године Прајд у Београду ипак бити одржан, јер, како је навео, сматра да је коначно дошло до подршке државе.
„То је утисак који имам после састанака и разговора са државним званичницима који су сад први пут вођени и на високим нивоима, односно са неким министрима и министаркама. Верујем да то говори о благом померању и можда већем разумевању институција за ове проблеме“, оценио је он у емисији „Један на један“ РТВ-а.
Коментаришући став премијера Александра Вучића који је данас изјавио да има паметнија посла од присуства на Паради, Стојановић је казао да је за њега важнија Вучићева порука да сви ученици Прајда треба да буду заштићени, а евентуални инциденти санкционисани.
„Нисмо очекивали да се однос према Паради мења преко ноћи и да ће се премијер појавити на Паради, мада би било лепо да ту буде. За нас је само одржавање Прајда велики корак за Србију. Наравно да би долазак виших представника власти свакако била битна вредносна порука“, указао је он.
Додао је да су на то вероватно делимично утицали и притисци из ЕУ, али и да је било померања у односу представника власти у Србији према овом питању.
„Лично не осећам ни толике тензије колико се то осећало ранијих година“, навео је.
Стојановић је казао да ове године нема ни толико прича о безбедносним претњама као ранијих година.
На питање значи ли то да смо за годину дана постали толерантније друштво или је држава решила да покаже зубе под притиском ЕУ, он је рекао да је вероватно држава решила да покаже зубе, а посебно након пребијања немачког младића које се десило пре неколико недеља. Навео је да је новина и то што се сад и графити против Параде одмах уклањају.
„Али, толерантно друштво се развија постепено и у складу са могућностима. То не иде преко ноћи“, оценио је.
Стојановић је позитивно оценио најаву доласка неких министара на овогодишњи Прајд, што је, како каже, ипак мали помак. Међутим, сматра забрињавајућим поруке из делова полиције о томе да не желе да обезебђују такав скуп.
„Ту је реч о недостатку културе људских права. Свака институција је базирана на Уставу, који нама дозвољава овакво окупљање“, навео је.
Према његовим речима, једини захтев ЛГБТ популације јесте да желе да се осећају сигурнима у својој земљи, а не да то буде само сан.
„Ми као заједница, уз све проблеме које имају и сви други људи у овој земљи, имамо и додатни проблем: да стално мислимо да ли ћемо негде бити искључени, да ли ће неко сматрати да смо болесни…“, истакао је.
Стојановић сматра да је за решавање суштинских проблема ове популације ипак потребно много више времена и много више од одржавања једне Параде поноса.
„У нашем друштву ипак не постоји суштинска промена у том погледу. Цивилно друштво је врло инертно, сви чекамо да се нешто деси. То је модел који није добар“, казао је он.
Додао је да то показује и да идеја људских права није добро објашњена у друштву и да због тога сви деле одговорност.
(РТВ)