Српски јунаци, а шиптарски језик
Мештани Грачанице револтирани су новим уличним таблама јер је назив за улицу написан прво на албанском, па затим на српском језику. Није им јасно зашто је првенство дато албанском језику, иако у тим улицама не живи ниједан Албанац и траже од надлежних да реагују.
– За похвалу је то што су краљ Милутин, Стефан Дечански, али и Исидора Секулић, Арсеније Чарнојевић и многе друге знамените српске личности добили своје улице, као и мештани Грачанице пострадали у НАТО агресији. Али, због чега су натписи на таблама исписани прво албанском скраћеницом за улицу у већински српској општини? Дали смо првенство албанском писму у улицама и сокацима где не живи ниједан Албанац – каже Иван Миљковић, новинар.
То није једини проблем с новим таблама. Грађанима смета и то што су написане само на латиници.
|
– Ваљда је то због страних туриста, тако нам рекоше у општини, ако се у те стране туристе убрајају они Срби који само за Видовдан долазе у Грачаницу. Чему борба за српски језик ако он нема првенство у нашој општини, или бар мислимо да је наша – додаје Миљковић.
Паралелно с постављањем табли успоставља се и нови адресни систем. Анђелка Ћуп, новинарка, која такође живи у општини Грачаница, каже да читав пројект личи на оно: село гори, а баба се чешља!
– Успоставља се адресни систем, а ко зна колико је људи без адресе, колико је они који не могу да се дођу својим кућама, у Ђаковицу не може да се оде ни на гробље! Косовске институције не поштју уставом загарантован српски језик, у Грачаници се викенд насеље поставља на српској земљи, где се грађевинско земљиште претвара у пољопривредно, и на крају ми постављамо табле где предност дајемо албанском – огорчена је она.
Осим тога, у називима улицама у Грачаници, додаје, није било места за људе који су Косову и Метохији гајили српску реч и културу.
– Зашто се неко није сетио да назив улици по првом учитељу на Косову? Можда ће места бити када се прошири Грачаница, а можда, у зависности ко је буде градио, добијемо и називе по именима познатим из последњег ратног сукоба – каже Анђелка Ћуп.
Ј. Л. Петковић – Вести