После Тита Вучић је први који ће угостити неког албанског званичника

aleksandar-vucic-1353163259-228900

Председник Владе Албаније Еди Рама наредног месеца долази у званичну посету Србији, где ће бити гост Александра Вучића. Ово је највиша званична посета албанских челника Београду још од доласка Енвера Хоџе 1947. године кога је угостио Јосип Броз Тито. Рама је требало да посети Београд пре пола године, али је посета одложена због ванредних избора у Србији.

Стручњаци су сагласни да на долазак албанског премијера треба гледати као на релаксацију односа балканских држава, додатно поремећених ратним сукобима 90-их година и отцепљењем Косова. Ту су и очекивања Брисела који регионалну сарадњу ставља међу приоритете када анализира напредак у евроинтеграцијама.

– Актуелна албанска влада покушава да побољша односе са свим факторима, па у том контексту треба гледати и најављени долазак Раме, као и скуп у Цавтату где је договорена изградња јадранско-јонског аутопута – коментарише за „Вести“ Драган Ђукановић, члан Европског покрета у Србији.

Смена генерација

Драган Ђукановић сматра да је посета битна и због смене генерација у албанској политичкој елити.
– Нова генерација политичара показује не само тежњу ка убрзању европских интеграција и нормализацији односа у региону, већ не заступа ни реторику једног Сали Берише који је позивао на „природну Албанију“ – подсећа Ђукановић.

Податак да је позив прво стигао из Београда, а не обрнуто и да је Косово увек било камен спотицања у односима две државе, за нашег саговорника не мења суштину ствари.

– Ко је иницирао посету јесте важно, али не превише. Посета ће допринети релаксацији односа и када се ради о Косову. Будући да се захваљујући дијалогу из Брисела постепено решавају односи између Београда и Приштине, логично је да за Србију и за Албанију Косово више не буде отворена тема – додаје Ђукановић.

Албанија је само дан након једностраног проглашења независности 17. фебруара 2008. признала Косово. Ако се различити ставови према независности Косова оставе по страни, свакако ће унапређење економске сарадње две државе бити у врху тема разговора. Ту је Србија у повољнијој позицији будући да у међусобној трговинској размени има значајни суфицит. Прошле године је српски извоз у Албанију износио 87,9 милиона, а увоз свега 12,1 милион евра.

 

Пауза од две године

Дипломатски односи са Албанијом били су у прекиду од 17. априла 1999. до 17. јануара 2001. Пре него што је у својству шефа дипломатије посетио Београд, у марту 2010. када му је домаћин био Вук Јеремић, Илир Мета је имао сусрете у Београду и са премијером Ђинђићем. Та посета у мају 2002. није имала званичан карактер, јер је Мета представљен као бивши премијер Албаније. Пре две године званичне посете разменили су и шефови дипломатија две државе Иван Мркић и Едмонд Панарити.

Ј. Арсеновић – Вести