Америка пореске дужнике јури и у Србији

eko-zavirivanje_620x0

АМЕРИКАНЦИ немају пардона. Своје пореске обвезнике јуре по целом свету. Када су успели да приморају Швајцарску – земљу банака, да прекрши банкарску тајну и почне да доставља порезницима из САД податке о рачунима америчких грађана, ту Србија, очигледно, није могла или није хтела да се одбрани. На сам помен договора са САД да се подаци о рачунима размењују, наше банке су без законске основе почеле да их прикупљају.

То што Американци јуре своје пореске обвезнике ни на који начин не угрожава наше грађане, тврде у Удружењу банака Србије (УБС).

– Од 1. јула резиденти САД у Србији и наши грађани клијенти домаћих банака попуњавају два упитника који остају у архиви банака – каже Верољуб Дугалић, генерални секретар УБС. – Са Министарством финансија и економским одељењем америчке амбасаде у Београду је договорено да се споразум ФАТКА о контроли пореских обвезника САД усвоји до 1. јула. То се није догодило, јер су биле велике елементарне непогоде, а нисмо имали новог министра финансија, тако да је доношење овог прописа пролонгирано.

Дугалић је јуче на конференцији за новинаре рекао да су банке, иако није усвојен закон, почеле да прикупљају податке од грађана који отварају рачуне, да би могле да буду спремне када пропис ступи на снагу, јер у Србији има 6,7 милиона текућих рачуна и направила би се велика гужва. Засада сви подаци остају у банкама и не достављају се нашој Пореској управи.

– Грађани Србије неће имати никакве штетне последице због попуњавања упитника у банкама, али ни санкције ако их не попуне – рекао је Дугалић. – Постоји могућност реципроцитета када потпишемо уговор о избегавању двоструког опорезивања са САД, који се очекује до краја године, па ће и Србија моћи да затражи податке о нашим грађанима који имају банкарске рачуне у САД. Ако Србија, којим случајем, не потпише тај уговор са САД, онда ће бити „црна тачка“ у Европи, и то би била лоша порука за америчке инвеститоре.

ОБАВЕЗА Осим банака, податке од грађана, како кажу банкари, треба да узимају и осигуравајуће куће и инвестициони фондови. Информације ће се, такође, сливати у Пореску управу.

Према речима Родољуба Шабића, повереника за информације од јавног значаја, док се не донесе закон, банке не могу да условљавају пружање својих услуга потписивањем докумената о томе чији су порески обвезници грађани.

– Добио сам уверавања од банака да ниједан податак засада није изашао од њих – каже Шабић. – Наравно, не би ни смео да се прослеђује, јер нема законске основе. Грађани имају могућности да се жале Народној банци Србије, Центру за заштиту корисника финансијских услуга или Удружењу потрошача.

Америка је пре неколико година покренуле програм ФАТКА како би проверили рачуне грађана у иностранству са циљем да им се наплати порез на средства која су изнели из САД у другу државу, а то се односи и на компаније. Због тога је САД потписала уговор са више од 40 земаља, међу којима су све државе ЕУ. У Србији је добијена информација о том програму пре две године и тек ове године почеле су припреме о потписивању таквог уговора и у сарадњи са Амбасадом САД добијен је концепт тог програма.

У ПЛАНУ СОФТВЕР

– Удружење банака Србије је спремно да понуди софтвер за све податке, по систему, по коме функционише Кредитни биро – најавио је Дугалић. – Тако би на једном месту постојао увид у све податке грађана уношењем матичног броја. Ово би била бесплатна услуга и за банке и за грађане. Иначе, Удружење банака Србије већ неколико година припрема сарадњу са Пореском управом. Ако то заживи, сви подаци о пореским обвезницима били би доступни, односно знало би се да ли плаћају или не своје обавезе.

С. МОРАВЧЕВИЋ – НОВОСТИ