Првослав Давинић условно осуђен на осам месеци затвора због незаконитог поклањања војног брода Црној Гори
БЕОГРАД – Апелациони суд у Београду изрекао је осуђујућу пресуду некадашњем министру одбране Србије и Црне Горе Првославу Данивићу којом га је казнио условном осудом од осам месеци затвора с роком провере од три године јер је 2005. године Црној Гори незаконито поклонио војни брод баркаса вредан око 50.000 долара.
Иако је Давинић већ два пута првостепеним пресудама Вишег суда у Београду био ослобођен тих оптужби за злоупотребу службеног положаја, Апелациони суд је након одржаног претреса, изрекао осуђујућу пресуду, а оштећену Републику Србију је ради остваривања имовинско – правног захтева упутио на парницу.
У образложењу своје пресуде објављене на сајту, Апелациони суд наводи да је Давинић оглашен кривим што је 18. августа 2005. године у Београду искоришћавањем службеног овлашћења нанео штету Министарству одбране Државне заједнице Србије и Црне Горе јер је одлучио да се Региналном центру за обуку ронилаца за подводно разминирање из Бијеле уступи без накнаде пловно средство Војске СЦГ – баркаса хидрографска.
То пловно средство је затим 7. септембра 2005. године предато Регионалном центру из Бијеле, заједно са бројним материјалним средствима и пратећом опремом у вредности од око 3.6 милиона динара.
У образложењу пресуде Апелационог суда се између осталог наводи да је Давинић био свестан да ставља ван снаге претходну донету одлуку о продаји баркасе као вишка средстава и тиме причињава штету буџету савезне државе коме би била уплаћена средства од остварене продаје.
„Тим пре што га је правна управа Министарства одбране Државне заједнице претходно обавестила да се таква одлука не може донети, без обзира што је Дирекција за имовинско правне послове Министарства одбране накнадно дала мишљење да нема правних примедби на нацрт уговора јер је окривљени одлуку о уступању без накнаде предметне баркасе донео пре него што је добио мишљење Дирекције за имовинско правне послове”, наводи Апелациони суд.
Истрага у вези са бродом покренута је у априлу 2009. године, а случај је пријавио Генерални инспекторат Министарства одбране Србије.
Давинић је током суђена негирао да је извршио кривично дело, наводећи да је све учинио у складу са споразумом између Министарства одбране и црногорског центра.
Он је већ правоснажно ослобођен по три оптужнице (афера Панцир, станови за Кобре, стан за једног официра), а у току му је суђење за аферу „сателит”.
Још једну оптужницу против њега као и његовог тадашњег помоћника Милуна Кокановића због сумње да су у поступку продаје вишка наоружања злоупотребом службеног положаја 2005. године оштетили буџет Србије тужиалштво је подигло прошле године.
Том оптужницом Давинићу се на терет ставља да је искоришћавањем свог службеног положаја предузећу „Југоимпорт-Монт“ из Подгорице прибавио имовинску корист од 1.617.686 америчких долара и држави Србији у том износу нанео штету.
(Танјуг)
Давинић: Одлука суда правни скандал
Бивши министар одбране СЦГ условно осуђен на осам месеци затвора због поклањања војног брода Црној Гори
Београд – Пресудом Апелационог суда у Београду Првослав Давинић, бивши министар одбране Србије и Црне Горе, осуђен је условно на осам месеци затвора зато што је 2005. године Црној Гори незаконито поклонио војни брод баркаса вредан око 50.000 долара. Казна се неће извршити уколико у року од три године окривљени не изврши ново кривично дело.
Давинић за Данас овакву одлуку оцењује као скандалозну.
– То је правни скандал. Апелациони суд није узео у обзир све правне аргументе. Уверен сам да ће ова одлука да падне пред Врховним касационим судом. Посебно је занимљиво да је Апелациони суд донео осуђујућу одлуку након што су раније у овом случају донете две ослобађајуће пресуде Вишег суда у Београду. Овим се сада доводи у питање непристрасност и објективност правосудног система – наглашава Давинић.
Како објашњавају у Апелационом суду, Давинић је оглашен кривим зато што је 18. августа 2005. године, тада као министар одбране Србије и Црне Горе, искоришћавањем свог службеног овлашћења нанео штету Министарству одбране СЦГ тако што је одлучио да се Регионалном центру за обуку ронилаца, подводно разминирање, пружање помоћи, спашавање и контролу на мору из Бијеле (Црна Гора) уступа без накнаде пловно средство Војске СЦГ – баркаса хидрографска, која је затим 7. септембра 2005. године предата наведеном Регионалном центру из Бијеле, заједно са бројним материјалним средствима и пратећом опремом, све у вредности од 3,6 милиона динара.
У образложењу пресуде Апелационог суда се, између осталог, наводи да је окривљени био свестан да ставља ван снаге претходну донету одлуку о продаји баркасе као вишка средстава и тиме причињава штету буџету савезне државе коме би била уплаћена средства од остварене продаје, тим пре што га је правна управа Министарства одбране СЦГ претходно обавестила да се таква одлука не може донети, без обзира на то што је Дирекција за имовинско правне послове Министарства одбране накнадно дала мишљење да нема правних примедби на нацрт уговора, јер је окривљени одлуку о уступању без накнаде предметне баркасе донео пре него што је добио мишљење Дирекције за имовинско правне послове.
– У складу са наведеним, Апелациони суд је, налазећи да нису постојале околности које би искључиле кривицу окривљеног, истог огласио кривим за извршење кривичног дела злоупотреба службеног положаја – наводе из овог суда.
Дато у хуманитарне сврхе
– Тај брод, који је био расходован, дат је на располагање Црној Гори, која је тада била део државне заједнице. Она је тражила брод за хуманитарне сврхе и ми смо јој га уступили. Чудно је сада да суд доноси затворску одлуку за нешто што је дато у хуманитарне сврхе, каже Давинић.
Често пред судом
Истрага у случају брода баркаса је отпочета 2009. године, када је случај пријавио Генерални инспекторат Министарства одбране. Ипак, Давинић је у овом случају досад два пута – првостепеним пресудама београдског Вишег суда – ослобађан оптужби за злоупотребу службеног положаја. Иначе, Давинић ће остати упамћен као министар против којег је покренуто највише поступака. Судило му се због више афера, као што су „панцир“ и „сателит“, а пред судом се нашао и због случајева станова за Кобре, те стана за једног официра. Занимљиво је да је, према доступним подацима, у свим овим процесима тужбу заступао исти тужилац.
Б. Каровић
(Данас)