Велики рат и мали, велики народ у њему
Приликом историјске посете америчког председника Ричарда Никсона Пекингу, његов државни секретар Хенри Кисинџер упитао је кинеског шефа дипломатије Чу Енлаја шта мисли о Француској револуцији. Одговор је Американца оставио без текста: „Још је рано изводити закључке”.
Не знамо је ли посреди била иронија својствена старим цивилизацијама које у свом језику имају више речи за свилу него младе државе за љубав, мржњу и профит. Али, јесте познато да стоту годишњицу Великог рата историчари из разних делова света дочекују са сасвим новим тумачењима којима се Европа из прве половине 1914. црта бојама произведеним у уједињеној Европи сто година касније. Тако су писци нових историја с бриселске осматрачнице закључили да су Немачка, Француска и Енглеска благо гурнуте у рат, док су им Милошевић и Путин послужили за прављење конструкције по којој су „мали и велики” Руси заправо повукли окидач за велику несрећу у којој је, уз неколико империја, нестало и 15 милиона људи.
У Великом рату, Србија је била на правој страни историје и изашла је из њега као победник и стуб нове, велике европске државе. У тих неколико славних и трагичних година, Србија је од водећих западних интелектуалаца и лидера добила више дирљивих израза пријатељства него у читавој својој историји. Али, готово да нема озбиљнијег политичког или породичног скупа на ком се не води расправа с питањем – јесу ли жртве биле оправдане и да ли је Југославија била највећа промашена инвестиција српског народа. Цела та прича јесте нека врста балканске парафразе европске реинтерпретације историје чији је смисао једноставан: ако смо деведесетих година имали такву серију националних пораза, мора да смо и пре водили ирационалну, губитничку политику. Као да је савремена елита одлучила да подели свој пораз с људима који су чинили државу већом, богатијом и угледнијом. Да краљ Петар или Живојин Мишић узму део националне бламаже, како би нама данас било лакше.
У расправама о узроцима великих ратова се обично прави озбиљна грешка тако што се анализа заснива на рационалним тумачењима, иако је управо рат крунски доказ да рационалности није било.
Свакако да данас у Србији има људи који мисле да је ондашња влада могла да избегне несрећу и направи компромис. Али, 1914. године таквих људи није било нигде. Немачки цар Вилхелм, који је био главни подстрекач рата, изјавио је да ултиматум Аустроугарске ниједна влада на свету не би могла да прихвати. Србија је тај ултиматум одбила јер је имала озбиљну владу. Одбила је и зато што се понашала као држава а не трговачко друштво с ограниченом одговорношћу.