ЕК поручила Србији : Обуставити Јужни ток до хармонизације са прописима ЕУ
Европска комисија је препоручила Србији да обустави рад на изградњи Јужног тока док тај пројекат не буде у потпуности хармонизован са законодавством ЕУ и подстиче је да ради на повезивању са бугарским системом протока гаса, објашњава данас ЕУ Инфо центар (ЕУИЦ) у Београду.
„ЕК се, начелно, не противи пројекту Јужног тока, јер је веома важно проширити начине и изворе снабдевања гасом на Западном Балкану“, пише у тексту ЕУИЦ и додаје се да „Комисију не брине гасовод као такав, већ начин на који се овај пројекат спроводи“.
Јужни ток, као и сви други велики инфраструктурни пројекти у Европи, мора имати чврст правни и регулаторни оквир, који, како се наводи, за сада не постоји.
Ниједан међувладин уговор који је Русија потписала о Јужном току није у складу са законима ЕУ, како у случају држава чланица ЕУ, тако и трећих земаља, попут Србије, и став Комисије о Јужном току у случају Србије није изузетак, наведено је у тексту.
„Као потписница Уговора о оснивању енергетске заједнице, Србија је обавезна да примени све релевантне законе ЕУ, да развије адекватан регулаторни оквир, те да либерализује енергетско тржиште у складу са правним тековинама ЕУ. Као земљи кандидату, у дугорочном интересу Србије је такође да осигура да њено учешће у пројекту Јужног тока не крши основне принципе правних тековина ЕУ“.
У овој фази, Европска комисија препоручује Србији да обустави радове на изградњи Јужног тока до тренутка потпуне хармонизације пројекта са законодавством ЕУ, чиме ће „избећи повећање трошкова за поправку инфраструктуре у будућности“, наводи ЕУИЦ.
„Истовремено, Комисија подстиче Србију да ради на повезивању са бугарским системом протока гаса“, пише у тексту.
ЕК је за тај пројекат, који би допринео унапређењу енергетске безбедности Србије, издвојила 14,2 милиона евра, а Европска банка за обнову и развој је обећала да ће га подржати „уколико Србија обави реструктурирање Србијагаса у складу са правилима ЕУ“.
Додаје се и да су наводи да Трансјадрански гасовод „излази из оквира законодавства ЕУ“ нетачни, и подсећа се да су, за разлику од присталица Јужног тока, поборници Трансјадранског гасовода још 2011. уложили захтев за изузеће код надлежних државних регулаторних органа и да је ЕК 2013. одобрила делимично изузимање од правила које подлеже посебним условима.
Присталице Јужног тока још нису уложиле такав захтев, а уколико то ураде, државни регулаторни органи и Комисија би били у обавези да процене такав захтев и анализирају појединости тог пројекта на основу критеријума из Директиве о гасу, појашњава ЕУИЦ.
У тексту се закључује да је циљ изузимања од правила да омогући развој инфраструктуре, који би у супротном био немогућ.
Танјуг