Осмо светско чудо из Сибира: у Москви показали кузбашке диносаурусе
Познаваоци завичаја из Кемерова (Западни Сибир) показали су на изложби у Москви костуре јединствених диносауруса. Пситакосаурус Сибириус – тако се зове тај прастари рептил – живео је пре 130 милиона година искључиво у рејону Кузбаса.
Нигде више у свету није успело наћи сличне остатке. Гледаоци су могли не само да виде фосиле тих животиња, већ и посете интерактивни део изложбе, искористе микроскопе и средства мултимедија. Иновациона експозиција Кемеровског завичајног музеја се налази међу 5 најбољих изложбених пројеката фестивала Интермузеј-2014.
Пситакосаурус је откривен на стрмој обали сибирске реке Кије. Остатке диносаура овде налазе од средине 1950-х година. Пре тога се сматрало да таквих древних рептила из раздобља креде у Русији нема, не може ни да буде због геолошких особина. Налази су пренеразили стручњаке због њихове очуваности – то нису биле само кости, већ читави костури рептила. Током 60 година је у Кузбасу укупно нађено остатака 8 диносауруса: од ситних месождера све до огромних зауропода, чије је тело било дугачко 30 метара. Представљени у Москви пситакосаурус није спадао у огромну врсту – он је према својим размерима мало већи од овце. Према речима стручњака, он је био веома покретан – лако би побегао од других месождера, а чак их је успешно плашио, због чега је добио надимак диносауруса-папагаја, – испричала је „Гласу Русије“ директор Кемеровског завичајног музеја Олга Феофанова.
Називају га папагајем, јер има на глави неколико израслина. На лобањи има 6 израслина близу очију. Сматра се да је он помоћу тих израслина плашио месождере. Иначе је он биљождер.
Приликом откривања костура су на лицу места нашли два пситакосауруса, које су назвали Ромео и Јулија. Не раздвајајући их, остатке су извадили и пренели у Палеонтолошки музеј Томског универзитета. Овде су Ромео и Јулија из периода креде нашли своје последње уточиште у стакљеном саркофагу. То су били мужјак и женка, довољно млади, који су погинули у моменту када су се налазили заједно, – истакла је Олга Феофанова.
Та је врста били истражена и добила назив Пситакосаурус Сибириус. Он је живео у Шестаковским мочварама. Јединственост налаза се састоји у томе што је откривена врста диносаура, који су живели само на нашој територији – у Кузбасу.
Према речима познаваоца завичаја, чувено Гробље диносауруса у Кемерову може да пружи многа изненађења. Међу последњим налазима се налази, например, мали месождер, који још није одређен као нека врста. Научници још истражују невиђену зверку, док су пситакосауруса већ назвали осмим светским чудом.
Јелена Ковачич – Глас Русије