Ђукановић се коцкао и изгубио
Политичке партије оцијениле су данас да одлука НАТО-а да на самиту у Велсу не позове Црну Гору у чланство у тај војни савез представља тежак пораз политике премијера Мила Ђукановића.
Потпредсједник Нове српске демократије Славен Радуновић казао је да се Ђукановић, када је у питању улазак у НАТО, коцкао и изгубио.
Црна Гора ове године неће бити позвана да уђу у НАТО, саопштио је данас генерални секретар Сјеверноатланског савеза Андерс Фог Расмусен.
„Важно је да се стави тачка на ову усиљену кампању по Црној Гори, која је имала за циљ да скрене пажњу са тешког економског стања у земљи и непостојања политичке воље за озбиљним обрачуном са криминалом и корупцијом, што је предуслов за напредак у процесу прикључења ЕУ“, навео је Радуновић на свој Фејсбук профилу.
Сада се, како је истакао, види колико је било неприродно наметање ове теме од стране ДПС-а у предизборној кампањи.
„Не само што она није приоритет за грађане Црне Горе, него није ни „на дневном реду“ код доносиоца одлука. Ђукановић је ризиковао и заиграо на једну карту. Прошао је како коцкари углавном и пролазе“, написао је Радуновић.
Медојевић тражи оставке
Предсједник Покрета за промјене Небојша Медојевић позвао је кључне државне функционере да поднесу оставке због, како је казао, краха једног од стратешких спољно-политичких циљева државе.
„Због краха једног од стратешких циљева спољне политике и политике безбједности и одбране, било би минимум државничке одговрности да кључни државни функционери задужени за ове политике – Мило Ђукановић, Душко Марковић, Игор Лукшић, Милица Пејановић-Ђуришић и Боро Вучинић одмах поднесу оставке“, рекао је Медојевић агенцији Мина.
Он је позвао и Социјадемократску партију да, због овакве одлуке Алијансе, напусти владајућу коалицију.
Медојевић је подсјетио на изјаву лидера СДП-а Ранка Кривокапића који је, како је навео, раније рекао да уколико Црна Гора не добије позив за чланство, то може бити крупан разлог да СДП преиспита опстанак у коалицији са ДПС-ом.
Према његовим ријечима, ДПС није успјела да оствари два кључна стратешка циља, европске и евроатлантске интеграције, јер је, како је навео, на оба фронта дошло до застоја искључиво због неприхватљиве и недемократске политике власти.
„СДП сада има додатан аргумент да преломи када је у питању формирање локалне власти у Подгорици и другим општинама гдје то зависи од те партије или коалиције Европско лице, како би се у Црној Гори формирала широка демократска коалиција која ће спровести нужне реформе“, казао је Медојевић.
Он сматра да је недобијање позивнице за НАТО трагичан колапс политике двоструких игара са Русијом, подсјећајући да је Подгорица погоршала важне економске односе са Русијом, увођењем санкција тој земљи.
“А са друге стране добили смо врући шамар од демократског Запада, са констатацијом да оваква Црна Гора, са режимом Ђукановића, не може бити чланица НАТО-а“, рекао је Медојевић.
Булатовић: Смијенити Лукшића
Посланик Демократског фронта Предраг Булатовић оцијенио је да у Црној Гори нијесу остварене потребне реформе за чланство у НАТО, које се тичу владавине права и сектора одбране, па је зато одлука Алијансе да не упути позив очекивана.
„За мене је овакав став НАТО-а очекиван, зато што, ако се објективно мјере учинци Црне Горе онда она, када је у питању активност Владе није испунила оно што је неопходно. Ријеч је о томе да не функцинише владавина права и нијесу остварене реформе у тој области“, казао је Булатовић.
Он сматра да је неопходни минимум да оставке поднесу и да се изврши смјена, прије свега потпредсједника Владе и министра спољних послова и европских интеграција Игора Лукшића и његовог тима, на челу са националним координатором за НАТО Небојшом Калуђеровићем.
Булатовић је указао да ни сектор одбране није реформисан, прије свега његове службе, конкретно Агенција за националну безбједност.
„Највећи недостатак је што борба против органозованог криминала и корупције, посебно корупције на високом нивоу, није видљива и нема реалних резултата. То значи да је очигледно да су многи у Црној Гори који су били или јесу на државним и локалним функцијама злоупотребљавали положај и нема покренутих суштинских процеса на том плану“, навео је он.
Према ријечима Булатовића, држава која на тај начин функционише и у којој избори нису демократски, гдје се злоупотребљавају државни ресурси у изборне сврхе, није испунила критеријуме и зато је одлука НАТО-а очекивана.
„То је био стратешки циљ Владе, и позив за Црну Гору очигледно неће до краја 2015.године бити у разматарању НАТО-а. Зато се сада поставља питање – да ли ће Влада, која није остварила стратешки циљ и коме је подредила значајну кампању поднијети оставку“, упитао је он.
Абазовић: Велики пораз Црне Горе
Посланик Позитивне Дритан Абазовић оцијеио је да је Црна Гора изгубила много недобијањем позива за чланство у НАТО, додајући да та одлука предстваља велики дипломатски пораз.
„Ова одлука није неко велико изненађење, иако смо сви имали какву-такву наду да ћемо добити позив. Мислим да је ово велики дипломатски пораз Црне Горе, конкретно Владе, која је уложила све кампањски, нарочито у последњих пет-шест мјесеци, да покуша да придобије вољу чланица за добијање позива”, рекао је Абазовић.
Он сматра да су два човјека директни кривци.
“Један је премијер Ђукановић, који је у кампању за НАТО ушао као са задњом картом на коју је желио да игра, четири или пет мјесеци прије самита у Велсу и други је потпредсједник Владе, Душко Марковић, јер се знало да је реформа тајних служби и нетакнутост тог система највећа препрека за добијање позива”, казао је он.
Абазовић је кезао да нема никакву дилему да се нико у Влади неће зацрвењети због овакве одлуке.
“Држава је изгубила много, на времену су добили само они који не желе реформу нашег друштва и на овај начин грађани само губе”, навео је он.
Према ријечима Абазовића, ово је у политичком смислу, за њих ипак тужан дан.
Тачка на бесомучну пропаганду
Покрет за неутралност је истакао да је саопштењем да Црна Гора неће бити позвана у чланство на септембарском самиту стављена тачка на бесомучну пропаганду и ширење лажних информација црногорског режима о томе како је Црна Гора испунила све услове за улазак у НАТО.
„Расмунсен је, тиме, на најдиректнији могући начин демантовао премијера Мила Ђукановића, министарку одбране Милицу Пејановић Ђуришић, министра правде Душка Марковића, те националног координатора за НАТО Небојшу Калуђеровића, који су синхронизовано, мјесецима уназад, лажно поручивали како је Црна Гора „спремна“, како ће сигурно на самиту „наш напредак бити вреднован на прави начин“, наводи се у саопштењу.
Расмунсен је, како се истиче, демантовао Калуђеровића поручивши да је Црној Гори, између осталих, потребна подршка како би била “спроведена кроз врата НАТО савеза”, што недвосмислено значи да наша земља није испунила услове.
„Можете мислити колико је Црна Гора далеко од стандарда НАТО савеза, због дјеловања корумпирање врхушке која је 25 година на власти, када јој ни сви лобисти, ни сви корумпирани и некорумпирани амерички конгресмени, као што је рецимо Мајк Тарнер, ни сви познати и непознати, страни и домаћи пропагадисти, нијесу помогли да добије позив“, навео је Покрет за неутралност.
Додаје се да тај покрет не тражи од Калуђеровића да поднесу оставку – што би било потпуно природно у оваквој ситуацији – већ супротно: охрабрујемо га да само овако настави да нас, са својим политичким надређенима, приближава НАТО савезу.
ИН4С