Мухамед Филиповић: Антисрпски дух у Федерацији БиХ покушава да Гаврила Принципа прогласи терористом

muhamed-filipovic

БАЊАЛУКА – Један од водећих бошњачких интелектуалаца Мухамед Филиповић изјавио је да се већ годинама у Сарајеву и Федерацији БиХ може осетити антисрпски дух, који покушава да направи ревизију историје и да Гаврила Принципа и припаднике „Младе Босне“, међу којима је био и велики број босанских муслимана, прогласи терористима.

Он је навео да је Принципов пуцањ у аустро-угарског престолонаследника Франца Фердинанда представљао политички чин, који ни по чему не може да се назове тероризмом.

Филиповић је за „Прес Република Српска“ рекао да се згражава од покушаја појединаца из бошњачког политичког и културног живота да пропалу аустро-угарску империју, која је представљала суровог окупатора на овим просторима, представе као наводне пријатеље Бошњака и БиХ.

„Аустро-угарска окупација БиХ је била крвава и са бројним и тешким репресалијама над становништвом. Принципа и ‘младобосанце’ терористима једино могу да називају они који се улагују Аустрији из неких приземних разлога или они који имају антисрпска осећања“, оценио је Филиповић.

Он је рекао да су се припадници „Младе Босне“, који су организовали атентат на Фердинанда, борили за уједињење свих словенских народа на овим просторима и ослобођење од Аустро-Угарске.

Филиповић истиче да нема смисла то што појединци данас покушавају да догађаје од пре једног века процењују према неким модерним критеријумима, а наводи и да Принцип заслужује споменик у Сарајеву и да не разуме потребу било кога да аболира своје окупаторе.

Иначе, обележавање стогодишњице сарајевског атентата и почетка Првог светског рата, изазвало је поделе и у самој БиХ, и у региону.

То обележавање преузело је на себе Сарајево, али, по оцени политичара из Републике Српске, као и Србије, на такав начин да се Срби, све од Принципа, па до учесника последњих ратова деведесетих, означе као терористи и злочинци.

Због тога је државни врх РС и Србије саопштио да неће ићи на прославу у Сарајево.

Истовремено, председник РС Милорад Додик и премијер Србије Александар Вучић на недавном састанку договорили су се о заједничком обележавању 28. јуна – Видовдана, што је и стогодишњица атентата у Сарајеву.

Свечаност ће у РС бити организована отварањем Андрићграда у Вишеграду на тај дан, чему ће присуствовати и државни врх Србије, док ће у Србији месец дана касније, од тренутка напада на Србију 28. јула, почети званично обележавање стогодишњице почетка Великог рата.

(Танјуг)