Гасно партнерство Европе и Русије
ЕУ и Русија су економски чврсто повезане, и у сфери гаса – Русија је главни извозник за Европу, док је ЕУ главни потрошач руског гаса. Павел Завални, председник руског Гасног друштва и заменик председника комитета Државне думе за енергетику, говори о сарадњи између Русије и Европе у сфери гаса. Он је нагласио да Европа остаје основни партнер Руске Федерације.
Према његовим речима, Русија извози „око 30% гаса произведеног у Русији, око 40% угља и више од 50% нафте. Заједно са нафтним производима, наш извоз у Европу је више од 80%, а само 12% у азијско-пацифички регион“.
Што се тиче европске потрошње енергије и енергетског биланса у гасној сфери, Завални је приметио да је потрошња прошле године била око 462 милијарди кубних метара гаса, што је мање него прошле године. У 2012 је било око 480 милијарди: „Разлог за смањење је коришћење обновљивих извора енергије. Удео обновљивих извора енергије у производњи електричне енергије у Европи је порастао за 22%. То је чак и више него што су планирали. У почетку је ЕУ планирала 20%. Остварили су циљ пре рока. Штавише, они су повећали употреба угља из Америке, који је јефтинији за увоз од увоза руског гаса. Истовремено, руски гас износи 46% европских увоза гаса, према подацима из 2013. У принципу, потрошња гаса је више од 30%. Говорећи о тренутној ситуацији, увозног гаса износи 25% у европском енергетском билансу. Ово је сјајно када гас је мало више од 25%, угаљ – 25%, затим нафта, нафтни деривати и обновљиви извори енергије. Ово је савршена енергија корпа за ЕУ.“
Завални наглашава да је питање гаса веома политизовано: „Зашто? Говорећи о угљу, може се купити у Америци или Русији или другим земљама; иста је ситуација и с нафтом, њено тржиште је веома развијено. Али за разлику од нафте и нафтних деривата, ЕУ нема алтернативу за увоз гаса. Европа схвата да не може да без руског гаса, иако жели да буде независна од нас. Десет година преговора о смањењу енергетске зависности од Русије довело је до тога да смо постигли рекордан ниво извоза гаса – прошле године 162 милијарди кубних метара за Европу. Говорећи о изгледима, ви знате да је Европа смањила своју производњу. Данас производи око 260 милијарди, што је само 50% сопствене потрошње. У просеку, динамика смањења је око 4 милијарде кубних метара годишње. До 2035-2040 Европа ће производити не више од 180-190 кубних метара годишње. Истовремено, потражња ће расти. Очекује се да ће потражња годишње расти за 0,5%. Потрошња гаса у Европи ће 2040. достићи 580-600 кубних метара. С обзиром на раст тражње и смањење производње, од 2035-2040 гасни дефицит ће бити 180-200 милијарди кубних метара у поређењу са тренутном ситуацијом.
Према Завалном, питање је који ће гас Европа узети: гаса из шкриљаца из Америке ће бити скуп. Што се тиче азербејџанског гаса, Шах-Дениз-2 ће обезбедити само 10 милијарди, а гасовод ће проћи кроз Турску, која се развија, а ја мислим да гас неће ни стићи Европу. Ирански гас је сувише ризичан. Производња у Либији је ниска. У Египту унутрашња потражња расте, а производња је у паду. „Постоје само два поуздана извозника – Норвешка и Русија. ТПГ (течни природни гас) је усмерен на азијско-пацифички регион. Прошле године обим испорука ТПГ у Европу је преполовљен, јер је у почетку цена ЛНГ-а за АПР била 150% већа од цене у Европи. Сада је већа за 35%. Очигледно, ТПГ може да се транспортује копном и шаље на профитабилнија тржишта „, рекао је Завални.
Стручњак признаје руску зависност од извоза гаса у Европу: „Наш извоз нам доноси 70% наших прихода, а ово укључује извоз нафте и гаса. И главно тржиште за наше ресурсе је Европа. Ми зависимо од Европе, ми желимо да се бавимо тим. Али Европа спречава повећање сигурности снабдевања. Није нам допустила спровођење пројекта Јамал-Европа-2. ЕУ спречава изградњу Јужног тока. Они нам не дају да се искористи пун капацитет Северног тока, јер не дају дозволу за коришћење нафтовода. Такви потези су чисто политички и геополитички.“
Извор: http://vestnikkavkaza.net/
Превео: Александар Јовановић – Срби на окуп
Да ли је ваш производ чист или је генетски модификован ? Покажите купцу ознаком
Представник акције “Без ГМО” Еколошког покрета Новог Сада за Западну Србију, Мирослав Драмићанин
Е-пошта: miroslav.miro.dramicanin@
Телефон: 062 854 13 28