Николић: Немојмо људе заваравати тиме да у будућности можемо на силу ући на Космет

toma diploma izdajnik

Председник Србије Томислав Николић рекао је у интервјуу за РТС да без утицаја на политику на Космету тешко да ћемо моћи да остваримо чак и све оно што је договорено у Бриселу, а не што је дефинисано Резолуцијом у Народној скупштитни.

Прихватили смо да учествујемо на изборима на Косову и Метохији, резултат је по мени очекиван што се тиче албанских партија, али што се нас Срба тиче, не могу да будем задовољан тиме да полако са 20 посланика пређемо на 10 или девет оних којима можемо да верујемо, и да нам то буде нормално, рекао је председник Србије Томислав Николић.

„Није добро што су многи који имају право да гласају некако изгубили копчу са Косметом. И када им кажете да имају право да гласају, види се некаква незаинтересованост или покушај да вас оставе да сами тај проблем решавате, пошто то није њихов проблем“, навео је Николић.

Према његовим речима, десило се то што се очекивало, а сада треба да видимо шта српска заједница из тога може да извуче у оквиру начина на који буде формирана влада и хоће ли Влада Србије, хоћемо ли сви заједно сада, утицати на ту политику коју Приштина води према српској заједници или не.

„Без утицаја на политику тешко да ћемо моћи да остваримо све оно, што је чак и договорено у Бриселу, а не што је дефинисано Резолуцијом у Народној скупштитни“, истакао је председник.

„Мислим да је одлука Владе била стратешка, веома изнуђена и није било отпора према тој одлуци, чак и они који су дежурни опозиционари овој влади за сваки потез, једноставно су ћутали. Ово су времена у којима су Срби могли да не послушају“, навео је Николић и додао да Влада у њему има апсолутног сарадника, и да нема супарника, чак и онда када мисли другачије.

Како је објаснио, најлакше је на трону говорити шта је добро, а шта није, а да вас се то не дотиче. „Ја нисам председник, који жели да влада Србијом мимо Устава. Нисам ни онај који воли да други владају како он каже, а да он остане недодирљив“, каже Николић и додаје да ће са Владом да дели и успехе и неуспехе.

На Влади је сада, на свима нама, али на Влади првенствено да то буде корисно за српску заједницу на КиМ, каже Николић и додаје да би све друго било промашај.

„Ми се и даље крећемо у оквиру Устава Србије, сваки искорак из Устава за мене би био знак да у томе не могу да учествујем, мислим да све ово до сада што је урађено, у оквиру сарадње са администрацијом у Приштини може да се подведе под један уставни закон који би у Србији био донет“, навео је Николић.

Одговарајући на питање зашто новац за севера Косова није стигао до Косова, председник је цитирао америчку пословицу која каже да је „бесплатан сир само у мишоловци“. „Дакле, пружиш руку и ухвате ти руку, ја не верујем много у средства која обећавају и која не морамо да вратимо“, истакао је Николић.

Како је додао, не треба Србију на то учити, и не треба говорити о томе да ако неки потез повуче да ће имати користи за које не мора да заради.

„Ја сам се с тиме суочио 2000. године, када је требало четири милијарде долара да уђе у Србију, само ако се промени власт. Та власт је промењена, а ми сад причамо о томе да нема ни 20 милиона које обећају“, каже Николић.

Према његовим речима, он је за то да сарађујемо са целим светом, да наравно када нам треба помоћ да помоћ и тражимо, али када хоћемо да радимо онда нам не треба бесплатан новац, како је додао, ми у Србији нисмо навикли да нам било ко поклања.

Зери нагађа отприлике или покушавају да испитају терен на шта би Србија била спремна, али у Србији немате политичара који би погазио Устав Србије, одлучио се да призна независност КиМ а да за то обезбеди неко ентитетско право које има север Косова у саставу независне државе Косово. То заиста није могуће“, каже Николић

Када вам је део териоторије узет и тако чврсто брањено то што је одузето, да како је рекао, би морали „тектонски поремећаји да се десе у будућности у светској историји да ми на силу можемо да уђемо на Космет“. „То је апсолутно немогуће, немојмо људе заваравати тиме“, каже Николић.

Како је додао, много тога има на Косову што је српско, и што нам сада отимају. „Постоје привредни субјекти које администрација у Приштини распродаје, не питајући за власништво. Ја не бих да тргујем са КиМ ни по коју цену, али бих желео да за Космет обезбедим сва она прва која Устав Србије тражи или која је могуће у овом сплету околности у којима нам много тога не иде на руку, нажалост“, каже Николић.

О састанку Вучића са Ангелом Меркел

На питање шта очекује од сусрета премијера Александра Вучића и канцеларке Ангеле Меркел, Николић је рекао да имамо много тога да разговарамо са Немачком, јер је она најозбиљнији партнер сваке чланице ЕУ, као и Србије на њеном путу ка ЕУ.

„Инструкције немачких парламентараца су за нас путоказ, упозорење. Немачка је показала да хоће да инвестира у Србију, то је њихов интерес пошто ми имамо слободно тржиште које ЕУ нема. Вучић ће да нас обавести када се врати какав је био тон разговора, шта су биле теме, ја очекујем да тема буде помоц Немачке да грађани Србије живе боље. Наравно онда ће Ангела Меркел, која нема много длака на језику, када разговара са мањима, рећи шта она очекује. Председник Владе ће рећи шта она од Србије може да очекује, а шта не може“, истакао је Николић.

Према његовим речима, 2018. и 2019. су године за које је Меркелова рекла да неће бити проширења сада би требало сазнати од ње да ли је можда та рампа дигнута на 2019. или има неки нови термин.

На питање да ли Немачка преузима главну улогу на Западном балкану, председник каже да је утицај Немачке поприлично велики и да то зна сваки полтичар. „Ангела Меркел зна да ако Србија испуни услове и постане чланица ЕУ, са нама ће као у вртлогу ући у ЕУ земље које досада нису чланице. Без тога Европа није комплетна. Нама у окружењу у коме се налазимо нема друге него да будемо земља чланица ЕУ“, тврди председник.

На констатацију да ли Србија треба да привеже свој брoд за Немачку, председник каже да не постоји држава спасилачки брод за који треба везати Србију и тиме отписати велики део човечанства са којим Србија сарађује.

Мирољубива политика услов за састанак са Порошенком

На опаску да се Србија уздржала од увођења санкција Украјини, а да то није учинила и према Белорусији, председник је истакао да ми не уводимо санкције, већ да треба да ускладимо заједничку спољну политику са ЕУ и додао да зна како изгледа живети под санкцијама, као и да зна да то не дотиче председника Белорусије.

„Ако неке новинаре не занима да Белорусија није признала независност Косова и Метохије, мене то много занима, ако их не занима да Иран није призано, мене то много занима, ако их не занима да Украјина није признала мене то занима“, истакао је председник.

На питање да ли ће економија бити главна тема скорашњих разговора са Лукашенком у Београду, председник Николић потврдно одговара. „Да, наравно, ми ћемо потписати неколико споразума. Јавност ће о томе бити обавештена“, навео је Николић.

Председник је подсетио да се велики део белоруских аутобуса производи у Крагујевцу и најавио проширење сарадње.

На питање зашто није био на инаугурацији председника Украјине, Николић је одговорио да је мислио да је мали ниво да наш амбасадор буде на тој церемонији и да би то могло да се сматра као потцењивање победе, због тога, како додаје, је отишао његов саветник.

Председник је изјавио да он није лично размишљао о одласку на инаугурацију председника Урајине и додао да је Порошенко изразио жељу да се сретне са њим.

Николић додаје да ће у Украјину свакако отићи уколико Порошенко буде водио мирољубиву политику. Председник је подсетио и како су на његовој инаугурацији била само два председника и додаје да ће права мера тога да ли је био добар председник бити ако буде изабран у другом мандату.

(РТС)