Кадрови Мегатренда дрмају Србијом
Осим партијских књижица и коалиционих споразума, многе државне функционере и људе који су ангажмане нашли у некој од државних институција повезује још једна ствар – Мегатренд универзитет. Скоро петину Владе Србије чине професори на том универзитету, још један министар може да се похвали и титулом почасног доктора наука на Мегатренду, а дипломом с једног од 11 факултета те установе дичи се и председник Скупштине.
Осим тога, и у новом Програмском одбору РТС-а, по свему судећи, наћи ће се две особе које су у вези с том високообразовном установом – једна је апсолвент Факултета за међународну економију, а друга је дипломирала на Факултету пословних студија. То је посланика ЛДП Миљенка Дерету навело да у скупштинској расправи оцени како „Мегатренд универзитет постаје институција чији утицај на рад Владе постаје све већи“.
– Немам ја ништа против Мегатренда, али имам против тога да министар просвете Жарко Обрадовић, који би требало да брине о државном универзитету, плату прима на приватном универзитету – каже Дерета за „Блиц“.
|
Тренд, како каже, ширења Мегатрендових кадрова по државним институцијама доводи и до питања да ли су ти кадрови заиста толико квалитетнији од, рецимо, оних који долазе са државних универзитета.
– Ако је то тако, питам министра шта је урадио на томе да се квалитет наставе на државним универзитетима подигне на ниво који је на Мегатренду – каже Дерета.
Заменик ректора Универзитета Владан Кутлешић, међутим, на причу о ширењу утицаја Мегатренда, која се темељи на броју кадрова у Влади и државним институцијама, одбацује као нелогичну.
– Зашто се онда не постави питање утицаја Београдског универзитета, који је завршио и садашњи премијер Ивица Дачић и Мирко Цветковић? Зашто се није говорило о утицају Новосадског универзитета док је министар просвете био Зоран Лончар, или Београдског универзитета док је ресором образовања руководио Гаша Кнежевић – пита се Кутлешић.
Дерета на те оцене, међутим, одговара да се не могу поредити државни универзитет, који није профитна организација, и Мегатренд, који то јесте.
О утицају Мегатренда би се, међутим, можда могло више говорити кроз призму врло добрих односа које ректор тог универзитета Мића Јовановић има с политичком елитом Србије. Сам Јовановић се хвалио тиме да је на Мегатренду предавање у октобру 2008. одржао и тадашњи председник Србије Борис Тадић. Он је и пријатељ с министром Милутином Мркоњићем, који је својевремено за медијску саветницу узео асистенткињу са Мегатренда, манекенку Ивану Шкорић. Мегатренд су, такође, завршиле и многе естрадне личности, међу којима су и певачица Наташа Беквалац и манекенка Сандра Обрадовић, а Весна да Винча је чак и докторирала на том универзитету.
М. Р. Петровић – БЛИЦ