Посланик немачке ЦДУ: Србија може у ЕУ, али не с Уставом у коме пише да је Косово део Србије

torsten-fraj-1

Берлин – Посланик Демохришћана у Бундестагу Торстен Фрај, рекао је да Немачка подржава даље ширење ЕУ на западни Балкан и да уколико приступни преговори буду успешни Србија мора да буде примљена у чланство. Ипак, одговарајући на директно питање у којем се констатује да Србија не може у ЕУ са Уставом у којем пише да је Косово део Србије, Фрај је рекао: „Тачно. Такво је и моје тумачење“.

Фрај, који ће сутра посетити Београд, је у разговору за „Дојче веле“ оценио да је ова српска влада „добар партнер“ и додао да „премијер Вучић и уопште српска политика заиста имају прагматичан однос према Косову, иако то питање није нимало лако“.

Нико не сме да заборави да је та тема посебна за Србију те да решења траже велике напоре. Верујем да је договор из Брисела био поцетак доброг пута и да га српска страна спроводи консеквентно – подвукао је Фрај.

Према његовим речима питање Косова је велики изазов за Србију.

Торстен Фрај (40) је савезни посланик владајуће Демохришћанске уније Ангеле Меркел. Члан је Спољнополитичког одбора Бундестага као и Одбора за питања ЕУ. Од уторка до четвртка Фрај ће боравити у Београду где ће се сусрести са министрима, лидерима опозиције, представницима цивилног друштва, новинарима и стипендистима фондације Конрад Аденауер“.

– Упркос томе, и ту је потребан напредак уколико желимо да Србија постојано иде ка Европској унији. Сва поглавља преговора можемо затворити само у дијалогу, пре свега поглавља која говоре о владавини права или поглавље 35 – рекао је Фрај.

Он је навео да је ЕУ на примеру Кипра увидела колико је тешко када нека земља улази у ЕУ са нерешеним односима и тиме оптерећује целу Унију, због чега је важно пронаћи разумно решење пре уласка у ЕУ.

Он је истакао да је сасвим оствариво да Србија заврши преговоре и постане чланица ЕУ до 2020. године, без обзира на то што ЕУ има унутрашње проблеме због којих се стиче утисак да је време за паузу у проширивању.

– Немачка канцеларка Ангела Меркел истакла је у видео поруци да Западни Балкан има јасну перспективу за чланство у ЕУ, па тако и Србија, а да би се то и догодило потребно је да се испуне сви услови. То не би смело да значи да Србија неће бити примљена јер Европска унија има сопствене проблеме – објаснио је Фрај.

– На послетку, од земаља кандидата зависи колико су спремне да се прилагоде европским правилима. Ако су преговори успешни, ако се поглавља затварају – онда Србија мора имати пуно право да буде примљена у ЕУ. Друго, Србија је веома важна европска земља и Брисел мора имати интереса да Србија буде део Уније – рекао је Фрај.

Он је нагласио да су за ЕУ увек важна поглавља 23 и 24 о владавини права јер су у њима садржани темељи Уније и оно што чини ту вредносну заједницу, а да је ваžжно подрžати Београд на том путу, као и када је у питању привредна консолидација.

– Људи ће питати шта им доноси европски пут, шта то значи за њихов живот – и зато је важно да нова српска влада смањи државни дуг, консолидује буџет и побољша економске услове за своје грађане – сматра Фрај.

Фрај је истакао да мисли да у Србији нема политичких прогона, али да преговори морају довести до решавања и тог питања и свака државна делатност мора обезбедити слободан живот и људима који су другачији – политички, етнички, или у погледу сексуалне оријентације.

– Слобода медија је есенцијална, она чини стуб слободне државе. Тренутно имам информације само из друге руке на основу којих ми се чини да Србија има богату и разноврсну медијску сцену која би онда морала да обезбеди и плурализам мишљења. У Србији ћу разговарати са новинарима и заиста ме занима како они гледају на ситуацију. Уколико је јавна реч централизована, онда свакако није довољно што математички постоји велики број медија – рекао је Фрај.

(Танјуг-Дојче веле)