Москва ће моментално одговорити на јачање снага НАТО-а код својих граница
Русија неће пасивно посматрати јачање бојеве снаге НАТО-а у Централној и Источној Европи. Она ће хитно одговорити у случају да НАТО у једностраном поретку учини такав корак.
Такво упозорење је изнео у Бриселу стални представник Русије у НАТО-у Александар Глушко. То је његова реакција на дводневно саветовање министара одбране блока у Бриселу 4. и 5. јуна. Дипломата од каријере као што је Александар Глушко ретко даје изјаве које нису претходно усаглашене са највишим руководством земље.
Руски дипломата чак није искључио могућност изласка Москве из Основног акта Русија-НАТО. Документ је био потписан 1997. године. У њему је констатовано да РФ и НАТО више не разматрају једно другог као противника и регулисан је читав комплекс војних односа.
Глушко је напоменуо да Русија није јачала своје снаге у региону и да строго поштује своје међународне, између осталог и војне обавезе. НАТО треба са схвати да ступивши на овај пут, тешко да може да рачуна на ”узвратну суздржаност” Русије у постављању снага, како је то предвиђено Основним актом. Али то није наш избор, упозорио је шеф руске мисије у Северноатлантској алијанси.
На састанку у Бриселу се разматрају нове претње по безбедност НАТО-а поводом догађаја у Украјини. Уочи НАТО скупа амерички председник Обама је објавио да ће издвојити додатну милијарду долара за јачање америчког војног присуства у Европи.
Генерални секретар НАТО-а Андрес Фог Расмусен после првог дана заседања у општим цртама је осликао договоре министара 28 земаља блока.
Ми смо се договорили да наставимо јачање колективне одбране НАТО-а, уведемо додатно патролирање ваздушног и поморског простора. Договорили смо се да проширимо програме маневара и припреме војске.
Поводом кризе у Украјини све ове НАТО вежбе су приређене вештачки, каже бивши заменик министра финансија у Регановој администрацији, председник Института за политичку економију Пол Крејг Робертс. Такво рестартовање хладног рата је крајње опасно. То ће оборити читав систем стабилности у последњих 30 година.
Првобитни циљ НАТО-а је била заштита Европе од интервенције СССР. Али распадом СССР је опасност нестала, док је организацију требало распустити. Уместо тога Вашингтон се нашао под утицајем неконзервативне идеологије, која је тврдила да је распад СССР дао Америци право на хегемонију у свету. НАТО је претворен у њено главно оруђе. Зато у 21. веку видимо како НАТО води рат у Авганистану, свргава владу у Либији. Како НАТО гута бивше делове Совјетског Савеза или се припрема да их прогута. Говорим о Украјини и Грузији.
Русија ће од 27. маја до 5. јуна срповести нове војне маневре јединица Западног војног округа. Он се граничи са земљама Балтика и Пољске. Ангажована је, између осталог, и једна од рактених јединица у чијем наоружању је оперативно-тактички ракетни комплекс Искандер-М и авиони даљње авијације. Русија сматра најновији Искандер-М са системом пробоја ПРО адекватним одговором на могуће постављање америчке ПРО у Европи.
Андреј Федјашин – Глас Русије