Скупштина Србије: Опозиција тражи посебну седницу о поплавама
Опозиционе странке у парламенту инсистирају да се у одржи посебна седница о разорним поплавама које су претходних дана задесиле Србију. Из СНС-а не споре да о томе треба да се расправља, док социјалисти сматрају да не треба заказивати посебну седницу.
Председник Нове странке Зоран Живковић рекао је да то што је та странка затражила посебну седницу од последицама поплава, није реч о оптуживању СНС-а или владе, као што то неки желе да представе.
Живковић је рекао да је та странка тражила расправу о тој теми за данас, али да је добио одговор од председнице парламента Маје Гојковић да то није могуће, јер влада није поднела извештај.
„Тако можемо да затворимо парламент, ако чекамо да влада буде добре воље да поднесе извештај или не. Колико чујем из јавности спрема се тај извештај, у четвратак је седница када посланици постављају питања влади али то не треба да буде крај приче о поплавама, то су само наша питања“, рекао је Живковић новинарима у парламенту, преноси Танјуг.
Према његовим речима, влада као најодговорнији орган у држави, мора да пружи информацију о томе шта је пропуштено, шта је могло да се уради и ко је крив за то.
И посланици Демократске странке слажу се са са својим колегама из НС-а.
Борислав Стефановић из ДС-а рекао је да поплаве и њене последице заслужују да се о њима расправља на посебној седници парламента и да ће ДС инсистирати на томе.
„Питања влади у четвртак не могу да се третирају као посебна седница о дешавањима везаним за поплаве, јер овај ужасан догађај заслужује да има седницу са посебном темом, а не да се остане на питањима у трајању од два сата за све посланичке групе“, истакао је Стефановић новинарима у парламенту.
Како је напоменуо, „остајањем на питањима у четвртак власт желела да се покрије пред јавношћу да је скупштина расправљала о тој теми“.
На томе инсистирају и у НДС, а посланик те странке Александар Сенић каже да се нада да владајућа већина неће бежати од тога да се грађанима прикаже истина и да ће омогућити организовање анкетног одбора и одржавање посебне седнице на ту тему.
Власт ће изаћи у сусрет опозицији
Уколико опозиција ипак буде и после те седнице у четвртак инсистирала на још једној расправи о поплавама, представници већине ће, према најавама, изаћи опозицији у сусрет и то и омогућити.
Ту могућност наговестио је новинарима посланик СДПС Иван Бауер, који је рекао да ако опозиција не буде задовољна седницом на којој ће бити министри, владајућа коалиција ће омогућити да се поново о томе расправља.
Из Српске напредне странке поручују да све странке имају право да траже да се расправља о поплавама у парламенту.
„Скупштина ће свакако о томе разговарати, али је важно и да се та тема не исполитизује“, рекао је посланик СНС-а Александар Јовичић.
Јовичић је новинарима у парламенту рекао да ће се одржати одређена дискусија на ту тему.
„Мислим да ће бити конструктивно и да кренемо даље у решавање и санирање штете, а не у политизацију те теме, морамо да помогнемо грађанима на све начине, јер се никада не зна када опет тако нешто може да се догоди“, рекао је Јовичић.
Према његовим речима, Влада већ разговара на ту тему, биће спроведена анализа, пре свега штете која се догодила, али и одговорности уколико је постојала.
С друге стране, посланици Социјалиситичке партије Србије сматрају да нема потребе за посебном седницом парламента.
Заменик шефа посланичке групе СПС-а Ђорђе Милићевић поновио је да да ће у четвртак у парламенту бити чланови владе и да ће то бити прилика да им се поставе питања у вези са том темом.
Оценио је да је влада добро и одговорно обавила посао, када је реч о поплавама и да је сада важније сагледати последице и почети са санацијом штете.
Ристичевић: Посебна седница после процене штете
Председник Одбора Скупштине Србије за пољопривреду Маријан Ристичевић рекао је да је тај одбор предложио да буде одржана седница парламента посвећена поплавама и то након што локалне самоуправе процене штету.
Ристичевић је напоменуо да нема ништа против да се преиспитају сви одговорни у Србији, али да је против да се испитује одговорности само за 2014. него да се испита одговорност свих у систему од 2005. године до данас како би се видело ко је све учинио пропусте када је реч о насипима и законској регулативи, преноси Бета.
Ристичевић, који је у посланик СНС-а, додао је да нема ништа против формирања анкетног одбора који је тражила опозиција али да је против тога да у том телу као члан буде лидер Нове странке Зоран Живковић због, како је казао, његове претеране политизације несреће која је задесила поплављена подручја.
(РТС)
Посланици у четвртак „пропитују“ министре о поплавама
ДС и Нова странка траже анкетни одбор и посебну седницу о свему што се у Србији дешавало претходних 15 дана
Поплава која је опустошила Србију још се није повукла, процењивање штете тек је почело, а у српском парламенту, судећи по изјавама, сви су спремни за отварање расправе о томе ко је крив за оно што нас је задесило. Опозиција је и за формирање анкетног одбора, ни власт нема ништа против, али има другачију идеју чиме би се он бавио. Кад се саберу очекивања једних и других од скупштинске расправе и од анкетног одбора и досадашња искуства, грађани од свега поменутог могу да очекују само политичку свађу и додатни трошак.
Поплавни таласи још су надолазили кад је у парламенту поменута идеја о анкетном одбору који би се бавио тиме како ће се усмеравати и трошити новац намењен отклањању последица нанете штете. Јуче је, међутим, речено да би анкетни одбор требало да се бави тиме шта се дешавало за време поплава, због, како је рекао Драган Ђилас, лидер ДС-а, разних дезинформација које су се у јавности појављивале. Зоран Бабић, шеф скупштинских напредњака, нема ништа против анкетног одбора, али би, каже, он требало да се бави и тиме како је потрошен новац који је претходна власт добијала из ЕУ за одбрану од поплава, где су паре намењене земљотресу и поплавама у Јаши Томићу. Кад се погледају само ова два става, да не помињемо искуства са анкетним одборима који су у парламенту оснивани, тешко да ће од неког новог анкетног одбора грађани, нарочито они поплављени, имати икакве користи.
Супротстављени ставови о теми којом би требало да се бави анкетни одбор показују и каква ће бити скупштинска расправа о поплавама, а биће је, али не зато што су то јуче затражили посланици ДС-а и Нове странке и не тако како они траже, већ зато што то жели власт и тако како она жели.
Демократе су, како је рекао Драган Ђилас, јуче упутиле захтев Маји Гојковић, председници парламента, за „одржавање посебне седнице која би била посвећена свему што се у Србији дешавало претходних 15 дана, а којој би присуствовали представници свих надлежних служби”. Зоран Бабић је одмах одговорио да СНС нема ништа против одржавања седнице на којој би се расправљало о последицама поплава, а „прва прилика могла би да буде већ у четвртак, када ће представници владе доћи у скупштину на редовно месечно ’пропитивање’”.
И Зоран Живковић, лидер Нове странке, јесте за расправу о поплавама у парламенту, јер „влада може и мора да изађе пред посланике и каже колико је било мртвих у поплавама и зашто Обреновац није брањен”. Живковић, за разлику од ДС-а, не може да тражи седницу за постављање посланичких питања у вези са актуелном темом, јер нема посланички клуб, а то право, према пословнику, има само посланички клуб. И Живковић је за анкетни одбор.
За сада је извесно да ће се о поплави причати у парламенту на оном „пропитивању” у четвртак, које је поменуо Бабић. Власт се озбиљно спрема да постави питања члановима владе који буду дошли пред посланике. Биће тога још, јер је премијер Александар Вучић раније најавио да ће о сваком детаљу ове катастрофе влада поднети извештај парламенту.
Зашто нам не треба анкетни одбор
Ниједан анкетни одбор који је до сада радио није за последицу имао ни усаглашене закључке, а камоли неки епохални резултат. Друго, анкетни одбор се оснива онда када закажу сви државни органи чији је посао да расветле неки случај, па треба дати шансу државним органима да утврде ко је и да ли је уопште неко крив за ово што нас је задесило. Треће, осим што се ниједан у свом раду није прославио, то и кошта. Рад последњег анкетног одбора који се бавио Косовом и Метохијом и чији резултати су недавно предочени јавности коштао је 7.500 евра, а какав ће бити ефекат његовог рада – видећемо. У сваком случају, ништа у том извештају није било ново и све је познато надлежним државним органима, што они нису радили свој посао – друга је ствар.
Шутановац (ДС): Како је Бабић пре генерала Диковића стигао у Шабац
Бабић (СНС): Помогао сам док није кризни штаб преузео рад
Демократе су дебати о финансијским законима поменуле да је премијер Александар Вучић поменуо да је било много пропуста у овој катастрофи која нас је задесила, наводећи да о томе треба да се расправља у парламенту. Реаговао је Зоран Бабић рекавши како је СНС за то да се све испита, али је констатовао како је иницијатива о анкетном одбору, коју је поменуо ДС, „нешто утихнула када сам рекао да треба да се испита како су трошене паре за земљотрес у Краљеву, за поплаву у Јаши Томићу…”
Бабићу је одговорио Борислав Стефановић (ДС) рекавши да то није тачно: „Не може иницијатива да утихне, може да утихне само музика. Нећемо се задовољити само питањима влади у четвртак. Потребно је да се утврди ко је за шта крив.” Бабић је одвратио да су „многи из топлих соба преко друштвених мрежа најављивали пуцање насипа, а да ниједан није пукао”.
Стефановић је одговорио: „Кад неко пита зашто људи нису евакуисани, ви одговарате – то су они из топлих соба, зар за то користите несрећу?” Укључио се и Драган Шутановац (ДС) рекавши да мора да се формира анкетни одбор како би се утврдило како је Бабић у Шабац стигао пре генерала Љубише Диковића и зашто се десило да начелник Генералштаба брани један насип јер се тако деградира војска. Бабић је објаснио да је отишао у Шабац да помогне: „Помогао сам док није кризни штаб преузео рад зато што је организација у Шапцу била никаква”…
М. Чекеревац – (Политика) – НСПМ