Ово је човек који је спасио 668 деце од нациста (ВИДЕО)
Сер Николас је у децембру 1938. имао само 29 година. Био је брокер у Лондону и живот му је био добар. Управо се спремао да оде на одмор на скијање када га је пријатељ замолио да дође у Праг. Тако је почела једна од најневероватнијих и најлепших прича у историји Другог светског рата…
Сер Николас Винтон или „британски Шиндлер“ како га још зову, заслужан је за спасавање 669 деце из концентрационих логора из Чехословачке. У понедељак је свечано прославио свој 105. рођендан! Том приликом, чешки председник Милош Земан је највио да ће му, у октобру бити додељен и орден Белог лава, највише одликовање у Чешкој Републици.
Сер Николас је давне 1938. године на позив пријатеља дошао у Чехословачку како би се лично уверио у нацистичку тиранију. Праг је већ два месеца био окупиран и живот је постао опасан за све, нарочито за Јевреје. Међутим, док су многобројне међународне организације већ организовале масовне евакуације деце из Аустрије и Немачке, ништа слично није постојало за јеврејске малишане из Чехословачке, пише британски Телеграф.
Споменик Сер Николасу Винтону на главној железничкој станици у Прагу
Сер Николас није био никакав изабрани функционер, човек са високим чином у бритнаској војсци, па чак ни неко ко се у прошлости истицао хуманитарним радом. Ипак, у Прагу је почео да се сусреће са родитељима који су били очајни у покушајима да децу извуку из земље. Тада је и почео да саставља списак имена.
Вратио се у Британију и кренуо да организује мисију спасавања, проналазећи хранитеље за децу, прикупљајући средства и заобилазећи компликовану бирократију. Успео је да обезбеди да свако дете добије 50 фунти (данашњих 2.500) како би једног дана могло да се врати кући. У те сврхе, чак је и фалсификовао документа и дозволе како би убрзао излазак деце из Чехословачке.
Само са плочицама са именима око врата, деца су пристизала у Ливерпулску станицу где су их чекали Николас и његова мајка. Нека од деце су имала рођаке у Британији, али већина су отишла у домове потпуних странаца.
Винтонов воз постављен на станици у Прагу састављен од оригиналних делова
Осам возова је стигло у Лондон. Девети није. Требало је да стигне 1. септембра 1939. године превозећи око 250 деце, највећи број до тада. Тог дана су Немци окупирали Пољску и границе су затворене. Сва деца из тог воза на крају су завршила у концентрационим логорима.
„Никојева деца“ како их данас зову, имала су више среће. Многа од њих су се после рата вратила породицама у Чехословачку. Она чији су родитељи настрадали у логорима смрти остала су у Британији, у породицама које им је пронашао Николасу Винтону.
Процењује се да је потомака ове деце у свету данас преко 6.000, а многи од њих и данас су у контакту са „чика Никијем“.
Николас Винтон на гостовању у Прагу 2007. године
Сер Николас увек истиче да би свако на његовом месту учинио исто. Не воли да га упоређују са Шиндлером јер сматра да су људи попут њега, они коју су своје мисије спасавања организовали са терена, право из окупиране Европе, много више ризиковали и да су они „прави хероји”.
Винтонов херојски подухват деценијама је остао скоро непримећен – све док га 1988. године ББЦ није изненадио емисијом посвећеном његовом поновном сусрету са неколико преживелих. Погледајте:
(Дневно.рс)