Тврдоглави грађани или неспособна власт? Ко је крив за жртве и катастрофалне последице од поплава? (ВИДЕО)

поплаве куче
Остављени кућни љубимци

Библијски потоп, то је хипербола коју је искористио Александар Вучић, премијер Србије. Док се вода у Обреновцу повлачи и оставља пустош, многи грађани бесно оптужују надлежне за спору реакцију.

У информативним емисијама прогноза времена по правилу иде на крају. Када иде на почетку то значи да нешто не ваља. Прошли уторак (13.5.) био је последњи дан када је прогноза времена ишла на крају Дневника РТС-а. Већ тада је гледаоцима – а посебно надлежнима – морало бити јасно шта се спрема. „На европском метео-аларму већи део Србије – Срем, Поморавље, запад и југозапад земље – обележени су црвеном бојом што представља највиши степен упозорења, овога пута на обилне падавине. Од среде до петка, у Србији ће пасти онолико кише колико обично падне за два месеца – 120 литара по квадратном метру“, рекла је водитељка. Иако је прогноза оманула (за три дана пало је 170 литара кише), и она је била довољно апокалиптична да се долазеће падавине схвате озбиљније него што су схваћене.

 

„Три дана пред катастрофу људи су позивани да се евакуишу и то су одбијали, то је српско неповерење у власт“, рекао је Предраг Марић, начелник сектора за ванредне ситуације. „Људи су чекали да им вода дође до носа, а онда су излазили на терасе и тражили помоћ. То је изазвало трагедију. На крају је полиција морала на силу да изводи људе“, тврдио је даље Марић у јучерашњој емисији Кажипрсту на Б92. Премијер Александар Вучић био је још оштрији, каже да такву неодговорност одраслих људи одавно није видео. Да ли се заиста радило о неодговорним грађанима који одбијају евакуацију или о дилетантској реакцији надлежних који те грађане нису на време ни обавестили шта се спрема?

Нису имали појма шта раде

0,,17646616_404,00Александра Вуковић не делује као неодговорна грађанка. Та девојка је са мајком у стану у самом центру Обреновца чекала на позив и упутства за евакуацију. У четвртак увече је пратила како колају дезинформације и гласине. На локалној телевизији је чула да центар града није угрожен. На Фејсбуку је запазила преписку у којој је учествовао и Војин Несторовић, директор за корпоративне послове у ТЕНТ-у. Несторовић у четвртак касно увече пише: „Ево сад сам дошао са терена. Колубара је пробила насип и иде према Стублинама и према Обреновцу. На Вашариште ће доћи за пет сати. […] Предложио сам да се укључе сирене, али Чучко мисли да би то изазвало панику!“ Чучко је Мирослав Чучковић, председник општине Обреновац. Он инсистира да се информације прослеђују само путем локалне телевизије коју грађани у ноћи са четвртка на петак више не могу да виде – искључена је струја.

„У петак ме је око пет ујутро пробудило трубљење аутомобила и галама на улици“, прича Александра за DW. „Тада смо још могли пешке да изађемо из зграде (слика лево), али нисмо знали куда да идемо. Спаковала сам моје и мамине ствари, комшилук ми се буквално смејао због тога.“ Док је улицама још могло да се хода и вози, Александра је од спасилачке акције видела једино војне камионе који су евакуисали децу. Возили су их у једну основну школу коју ће неколико сати касније прогутати вода. Тада су деца пребачена у другу школу. „Они заправо нису имали појма шта раде“, прича Александра. Један Обреновчанин рекао нам је да су многи његови суграђани у петак око девет сати још доводили децу у вртиће – ни бројни родитељи ни васпитачице нису знали колико је ствар озбиљна јер им то нико надлежан није саопштио.

Марија Перић (право име познато редакцији) ни сама није била обавештена о размерама поплаве, иако је у Општини Обреновац задужена за комуникацију. „Грађани, па ни ја, нисмо били обавештени о озбиљности ситуације, као ни да је потребна евакуација, осим позива становницима насеља Шљивица да се евакуишу. То насеље је било прво погођено и претрпело је највећу штету“, каже Марија за ДW. „Добила сам задужење да примам пријаве где се налазе угрожени које је потребно евакуисати. Нисам схватала колико је ситуација озбиљна док узнемирени људи нису почели да долазе, описивали су да је ниво воде дошао до првих спратова кућа и да су људи заробљени на поткровљима и крововима“, додаје она.

Неорганизованост која је владала три дана пошто су метеоролози практично најавили поплаве илуструје и позив Обреновчанима да не напуштају своје домове који је дошао лично од градоначелника Београда Синише Малог. Та вест на званичном порталу београд.рс појавила се у петак, а у међувремену је уклоњена.

Почнеш да мислиш само на себе

Када је вода већ поплавила приземља, Александри Вуковић, њеној мајци и комшијама остало је само да чекају чамце. „Пролазили су спорадично и војни чамци, морали смо да их дозивамо. Питали су где има беба и мале деце, али се више нису враћали. Страшно је што дође моменат када само на себе мислиш. Можда је то нељудски, а можда је сасвим природно“, прича Александра. Она је на крају прошла добро – у суботу је дозивала један чамац који је покупио њу и мајку. „У чамцу је био командант Жандармерије Миленко Божовић. Питао нас је зашто смо још увек ту. Објасниле смо да до тада нико није дошао по нас, да нисмо имале праве информације“, додаје Александра. Могла је да одахне тек када је аутобусом пребачена у Железник, у халу ФМП-а, где је сазнала да је и остатак породице на сигурном.

0,,17646618_401,00

Себи су у великој мери препуштени и грађани широм Србије, солидарни у покушају да помогну угроженим подручјима. Друштвене мреже су се усијале, грађани скупљају потрепштине, неки други нуде камионе, неки подижу бране… „Ово што до сада видимо највише личи на разне видове грађанског самоорганизовања“, пише Дејан Илић на Пешчанику. „Ако не може боље, то је одлично. Међутим, за шта ће нам онда држава и њени чиновници (у Сектору за ванредне ситуације има их 4.000)? Да враћају авионе са спасиоцима? Да нас плаше Библијом и миленијумским катастрофама? Да нам објашњавају како смо ми ипак боље организовани од других иако је наша несрећа десетоструко већа? Не видим зашто од њих не бисмо захтевали више од тога.“

Александра је кивна јер зна да и данас хиљаде Обреновчана чекају помоћ, да немају хране и воде. Кивна, јер верује да је Обреновац жртвован, да је вода пуштена како талас Савом не би стигао до Београда. Кивна, јер су „на важним местима партијски људи, они који нису стручни“. Нема Додола, облаке нико не контролише, али се Александра пита да ли је морало баш овако. „Људи који су нас евакуисали су професионалци. Били су дивни, све су урадили без панике. Једино се питам зашто је ствар препуштена професионалцима тако касно…“ Рачун природне непогоде и неспособности државе испоручује се ових дана; вода се у Обреновцу полако повлачи. Тринаест мртвих званично. Александра је чула, прича се, да ће на крају бити стотине, можда хиљаду. Било би добро да и то буде само гласина.

Немања Рујевић  – DW