Јоргованка Табаковић: Александар Вучић је дао лични пример и позвао омладину, а они су препознали искреност тог напора
Београд — Гувернерка Табаковић објашњава да јавни радови на обнови земље од последица поплава подразумевају и могућност плаћања радног стажа и пензионог осигурања.
Радне акције и јавни радови који се помињу као облик ангажовања грађана у обнови земље не подразумевају само волонтирање, каже гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић, већ и могућност плаћања радног стажа и пензионог осигурања.
Указујући да је први посао државе након несреће да обнови инфраструктуру, а да је радна акција, као вид ангажовања, синтагма прихватљива као сећање на ранији ентузијазам у обнови и изградњи земље, Табаковићева каже да би грађани сада исто тако могли да се организују.
„Било би добро да направимо нешто између радних акција и јавних радова који су преко потребни Србији“, рекла је Табаковићева у разговору за Тањуг.
Упитана да ли буџет Србије може да поднесе тај трошак, она каже да је буџет раније подносио многа ирационална трошења, а ово, тврди, није трошак већ инвестиција.
„Не бих да у овом тренутку сабирам цифре из свих афера, због којих је трпео буџет, а чији су многи виновници иза решетака или ће то бити. Има средстава да се овакве акције подрже, јер све што је улагање у изградњу и посао није трошак него инвестициона потрошња, која само може да генерише неке нове и веће приходе у буџет“, изричита је Табаковићева.
У овој земљи, подвлачи она, има довољно новца, само је он лоше распоређен и „потпуно свесно до доласка ове нове власти, није био добро контролисан“.
Говорећи о несрећи која је задесила Србију, гувернерка је истакла да је поносна на јединство младих.
„Премијер Александар Вучић је дао лични пример и позвао омладину, а они су препознали искреност тог напора, као и став да никад не можете од другог да очекујете нешто ако ви сами не дате све од себе. То не може остати без резултата“, поручила је Табаковићева.
Кад је реч о штети нанетој пољопривреди, она је навела да постоје прелиминарне процене централне банке, као и да је штета велика, али и да је уверена да то неће погурати инфлацију изнад зацртаног циља.
„Не само да желим да будем оптимистична, већ желим да уверим грађане да не очекујем повећање цена пољопривредних производа. Како трговци из увоза надомештају недостатак домаће производње поврћа и воћа, на такав начин ће моћи и држава да реагује у сезони, јер та производња јесте претрпела губитке“, поручила је Табаковићева.
У овом тренутку је, како каже, више од 40 одсто укупних воћних засада претрпело штету. Због тога ћемо, сматра она, осетити последице недостатка воћа у сезони када се домаћом производњом доприноси најбољој понуди на пијаци.
Велике штете су, додаје, у области сточарства, много веће него у области пољопривредне производње и воћа, али прецизнијих података још нема.
Она наводи да је једна петина пољопривредних површина погођена поплавама, оранице најмање, али је велики број пластеника који се налазио поред река уништен. Цене раног поврћа из пластеника су, према њеним речима, добрим делом доприносиле снижавању инфлације у сезони када није било потребе за увозом.
Народна банка Србије ће, како каже Табаковићева, свесрдно помоћи да се превазиђе ова ситуација, а прво што може да уради јесте да одржи финансијску стабилност и циљану инфлацију у средњем року.
Значајна је, како каже, и одлука коју је НБС јуче донела, а којом се укидају све накнаде и провизије за отварање наменских рачуна, динарских и девизних, као и на све уплате намењене за помоћ угроженима у поплавама.
„Овога пута заиста немамо намеру да апелујемо, већ захтевамо од банака да се понашају на исти начин приликом отварања и уплата на наменске рачуне. Свака злоупотреба средстава је неопростива, а посебно када сиромашан помаже ономе ко је сиромашнији од њега“, истиче Табаковићева.
Танјуг