Хитна евакуација у селима код Шапца, утврђују се бедеми

evakuacija-sabac

ШАБАЦ – Неколико стотина припадника Војске Србије уз друге грађане ангажовано је на утврђивању бедема у околини Шапца, узводно на реци Сави, рекао је данас Тањугу бригадни генерал Душко Жарковић.

По његовим рецима, стање је под контролом, санација се врши на неколико критичних места и он се нада да ће се у томе успети.

Претходно је комадант кризног Штаба у Шапцу генерал Љубиша Диковић наредио хитну евакуацију становништва из села уз Саву у околини Шапца, због велике опасности од пуцања насипа.
Реч је о селима Дреновац, Шеварице, Табановић, Причиновић, Мајур, Мишар, Орашац, Миокус, Драгојевац, Мрђеновац и Прово.

Заменик команданта кризног штаба Шапча Бобан Бимбашевић апеловао је да се најпре обави евакуација деце и жена, како би мускарци могли да помогну у евакуацији.

У овом тренутку за Србију је најважнија борба за Шабац, у том правцу се упућује сва помоћ из иностранства и тимови који су стигли из 17 земаља, изјавио је данас начелник сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова Предраг Марић и додао да су припремљена три сценарија за реаговање.

„У случају најгорег сценарија, тамо је цео сремски потез потенцијално угрожен“, рекао је он за телевизију Б92 и најавио да се „тај талас воде из Хрватске очекује највероватније у среду“.
„Данас је због тога у Шиду министар (унутрашњих послова) Стефановић“, изјавио је Марић, који је подсетио да борба за Шабац траје већ неколико дана.

Наводећи да имамо три сценарија за реаговање, у зависности од количине воде која ће доћи из Хрватске, он је објаснио да „први не би подразумевао евакуацију већег броја села“, док други „подразумева евакуацију и Шида, и Босута и читавог низа мањих места“.

Увек рачунамо на најцрњи сценарио, а то је трећи којим се предвиђа „да поплавни талас буде такве јачине да угрози и Сремску Митровицу“, рекао је Марић.

Он је додао да је друга критична тачка на коју се сада концентришу екипе за евакуацију „велико покретање клизишта у Малом Зворнику“, које је почело у току ноћи. „Практично је планина почела да клизи ка Дрини, уз потенцијалну могућност да се направи природна устава која би Дрину скренула према Малом Зворнику и довела до његовог плављења“.

Упозоравајући да се у Србији „покренуло на стотине клизишта“, он је подсетио да је премијер Вучић дао налог да се данас састане Комисија за санацију штета од клизишта која ће да размотри која од њих ће моћи да се санирају.

Као јако добру вест Марић је навео да је електроенергетски систем у земљи очуван и додао да у овом тренутку не очекује ништа што би га угрозило.

На питање да прокоментарише тврдње да је Крупањ био заборављен пет дана, Марић је рекао да то мора жестоко да демантује.
„Нико никог није заборавио“, истакао је он и додао да физички није било могуће да екипе стигну раније у тај град, који су прекјуче затекле у стању „као после ратног разарања“. Од тада се ради на томе да сва неопходна помоћ стигне до становништва.

Већим местима потребна већа помоћ, али нико није заборављен, поновио је Марић и додао да „имамо капацитет да све урадимо како треба“, али да је посебно важно да грађани слушају препоруке и апеле државних органа, а не гласине и полуистине које стварају неповерење.

Говорећи о врху поплавног таласа који се приближава Београду, Марић је истакао да је убеђен да је град урадио све што је требало и да нема опасности, па ни потребе да грађани праве залихе хране и воде у кући.

Из шабачких села евакуисано 814 људи, две жртве због непоштовања упутстава

Од 15. маја до синоћ, са подручја шабачких села у којима је наређена превентивна евакуација становништва, изведено је 814 људи, објавила је Градска управа.

Један део одбија да послуша наредбу о евакуацији, због чега Штаб за ванредне ситуације упозорава да је ситуација таква да се никоме ко живи у близини насипа у овом тренутку не може гарантовати безбедност. Највероватније због непридржавања наредби о евакуацијама, у Мрђеновцу и Крупњу, две особе су изгубиле животе.

Штаб за ванредне ситуације наложио је локаној самоуправи да од данас ангажује раднике јавних предузећа на пословима за које недостаје људства за одбрану града, као што је пуњење врећа са песком и још једном позвао Шапчане да се пријаве у што већем броју, у касарни или у Хали спортова „Зорка“.

Пошто ванредна ситуација траје већ више дана и сви су изгледи да ће потрајати још неко време, граду је потребна храна и вода, чизме и обућа, сточна храна, као и пумпе за испумпавање воде из објеката, па је Штаб позвао све који су у могућности, да упуте помоћ. У атару села Мрђеновца, где је наређена евакуација људи, остало је 30 оваца, 40 крава и око 100 свиња које је неопходно хранити.

Танјуг