Проглашено је ванредно стање у Републици Српској
Од нашег дописника из Републике Српске
Претходне катасрофалне поплаве погодиле су источни дио Српске. Јесени 2010. године страдали су крајеви и градови у читавом дринском сливу, а највише је штете било на територији Семберије.
Поново се, некако, дешава да у вријеме засиједања СА Сабора катасрофа бива.
Херцеговачки дио је поштеђен, али је сада још више страдао босански, семберски, посавински и крајински дио Српске. Страдају крајеви и у дринском и у савском сливу, око ријека: Босне, Врбаса, Сане и Уне.
Ванредна ситуација је најприје проглашена у највише страдалим градовима и општинама: Сребреница, Братунац, Шековићи, Зворник, Бијељина, Угљевик, Брчко, Пелагићево, Петрово, Добој, Модрича, Шамац, Теслић, Котор Варош, Челинац, Бања Лука, Приједор и Нови Град.
Путне и телефонске комуникације од Бања Луке до Бијељине скоро да не постоје. Клизишта су у неким мјестима однијела на десетине кућа. Вода за собом оставља и по пар метара наноса блата, смећа и муља.
Највише је страдао Добој, у ком је највише жртава и гдје је вода, просјечно, досезала до првих стамбених спратова, потом Шамац и град Бијељина, који су комплетни потопљени.
Најтеже је на територији Семберије, коју је прво поплавила дрина Дрина, а потом и Сава. Дрински насип ни четири године након претходне катастрофалне поплаве није изграђен, а савски насип, је и поред ангажовања становништва, на више мјеста, пробијен. Сва вода се слива до Семберије и поплавни талас наставља Савом пут Србије.
Сви гранични прелази из Семберије према Мачви и Срему су затворени. Преко сто хиљада домаћинстава Српске је без без воде и струје. Велика је потреба за водом, храном, лијековима и ћебадима. Највећа је потреба за вјештим људством и чамцима.
Евакуисано је на десетине хиљада грађана. Идентификовано је најмање десет жртава.
Нешто помоћи у техници и људству је стигло или стиже, из околних земаља, а затим из Израела и Русије.
Ванредна ситуација је највише проглашена и ради касније санације. Штета је огромна и процјењује је се да ће бити потребно више година, како би се опоравила привреда, а посебно пољопривреда.
СРБИ НА ОКУП