Европска комисија: У току су припреме за слање помоћи у Србију
Бугарска, Немачка, Словенија и Аустрија одговориле су у року од неколико сати позитивно на хитан захтев Србије за слање пумпи за воду великог капацитета и оперативних тимова посредством Координационог центра за хитно реаговање (ЕРЧ) Европске комисије.
Број земаља чланица ЕУ које понудиле помоћ, 36 сати након молбе Србије за помоћ достигао је десет, пошто су се Чешка Република, Француска, Хрватска, Литванија, Летонија и Естонија придружиле напорима у пружању помоћи, наведено је у саопштењу.
Како се додаје, у току су припреме за слање чамаца за спасавање, пумпи великог капацитета и оперативних тимова у Србију, а већи део те помоћи стићи ће до сутра.
На захтев БиХ за сада су одговориле Словенија, Аустрија, Луксембург, Велика Британија, Словачка, Белгија и Немачка, нудећи хеликоптере и моторне чамце којима би помогли евакуацију грађана и транспорт воде, лекова и хране. У току је слање помоћи, а део трошкова транспорта сноси и Европска комисија.
Седмочлани тим Цивилне заштите Европске уније (ЕУ) распоређен је данас у Србију да координира напоре са властима и Делегацијом ЕУ у Србији, те да олакша испоруку долазеће помоћи. Један тим експерата ЕУ за цивилну заштиту биће послат сутра у БиХ.
БиХ се јутрос обратила Механизму цивилне заштите ЕУ са молбом за додатном помоћи пошто се ситуација у земљи погоршава.
ЕРЧ је одмах проследио земљама чланицама захтеве БиХ за пумпама, генераторима, шаторима, сушачима, гасним грејалицама за шаторе и санитарним материјалом.
„Желим да изразим искрено саучешће породицама оних који су страдали у овим страшним поплавама”, рекла је Кристалина Георгиева, европска комесарка за међународну сарадњу, хуманитарну помоћ и кризне ситуације.
Она је додала да се за мање од једног и по дана 14 земаља чланица ЕУ – половина Европске уније – одазвало позивима за помоћ из Србије и БиХ, шаљући хеликоптере, чамце, пумпе и експертске тимове.
„Ово је задивљујуће испољавање европске солидарности и наставићемо да подржавамо наше суседе све док им наша помоћ буде потребна”, рекла је Георгиева.
ЕРЧ је у сталном контакту са обе земље погођене поплавама и земљама чланицама Механизма цивилне заштите ЕУ, усклађујући понуђену помоћ са потребама на терену, наведено је у саопштењу.
Бета