Приштина продаје срце Грачанице

415771_051504c4_f

Косовска агенција поново продаје земљу у власништву друштвеног предузећа Ратар која се налази у срцу општине Грачаница. Након што је у јуну прошле године спречена продаја око 300 хектара обрадивог земљишта, овога пута Агенција (која је у центру скандала због злоупотреба за које се сумњиче бивши чланови управљачког борда) је расписала тендер за 120 хектара (од тога се 100 налази у општини Грачаница) најобрадивије земље на пет локација. То су Лапље Село, Чаглавица и Ветерник. Уз магистрални пут на излазу из Приштине налази се локација на којој из месеца у месец ничу нове стамбене зграде (пројекат изградње Нове Приштине).

Та места су насељена Србима, и отуда и страх становника да ће се преко ноћи променити етничка структура. Агенција за приватизацију одлуку о тендеру донела је сасвим изненада и објавила у понедељак, у време када је сва пажња јавности окренута ка колапсу владе Хашима Тачија и новим парламентарним изборима. Занимљиво је и да је последњи дан за достављање понуда два дана после избора – 10. јуна.

У канцеларији за Косово и Метохију за „Вести“ оцењују да је ово – скандалозно, а у општини Грачаница да о продаји која се највише тиче њихових становника нису ни званично обавештени.

Скандал над скандалима

– Скандалозно је да Агенција док је под лупом истражних органа преузима такве поступке. Канцеларија за Косово и Метохију и градоначелници српских општина упутили су свим надлежним међународним органима допис и јасан став да под хитно треба зауставити радње Косовске агенције за приватизацију. Питање имовине би што пре требало да буде предмет преговора у Бриселу. Продаја јавне својине, а посебно имовине која се налази на територији са српском већином и основ је егзистенције, атак је на српску заједница – каже Игор Поповић, из Канцеларије за КиМ.

– Информацију смо добили од људи који раде у тој Агенцији. Јасно смо ставили до знања да ћемо бити против тога, о чему ћемо их и писмено обавестити. Не слажемо се са том приватизацијом, нарочито у ситуацији када је пола чланова Агенције ухапшено у вези са неком афером и док траје изборна кампања. Очигледна је намена да одређени људи злоупотребе и искористе хаотично стање у Приштини. Контактирали смо све међународне представнике да се ово спречи – каже за „Вести“ Бранимир Стојановић, градоначелник Грачанице.

Момчило Трајковић, бивши директор Ратара, више од годину дана упозорава на ову опасност, „али нико ништа не предузима“.

– И сада одједном продаја у току избора и кампање, када ће најлакше да „прође“. Позивам институције у Београду и Србе у косовским институцијама, посебно бившег члана борда Агенције и потпредседника косовске владе Слободана Петровића да се та приватизација заустави, јер овде је реч о пољопривредном земљишту које је баш у срцу централног Косова – оцењује Трајковић.

Косовска Агенција за приватизацију, осим Ратара, расписала је тендер и за продају Хотела Јуниор на Брезовици, који је власништво српског ПИО фонда. То значи да ће након 15 година 84 интерно расељених Срба из Урошевца и Призрена остати без крова над главом.

Зашто овако осетљиве приватизације нису биле на дневном реду у Бриселу?
– То је једно од кључних питања – каже посланик Момир Стојановић, који је и председник Анкетног одбора за утврђивање трошења буџетског новца на Косову. Он сматра да је продаја Ратара још један од потеза на разбијању компактне српске територије на Косову и Метохији.

– Биће и приватизација ски-центра Брезовица и многих капиталних објеката који су од виталног значаја за опстанак српског народа на Косову. Мислим да се тиме недовољно бави Канцеларија за Косово и Метохију и наш преговарачки тим, као и официр за везу у Приштину. Ми нисмо учинили довољно напора да то питање поставимо у преговорима са привременим косовским институцијама. Бојим се да ако је ваша информација тачна, да ће то бити озбиљан проблем за опстанак српског народа у централном Косову – каже Стојановић.

 

Само за пољопривреду

Друштвено предузеће Ратар из Лапљег Села до 1999. обрађивало је 1.200 хектара земље на простору централног Косова и поседовало неколико пијачних места у центру Приштине. Ратар је био једна од тема извештаја Анкетног одбора. Сада у власништву има око 600 хектара земљишта у општинама Приштина и Грачаница. Општина Грачаница недавно је донела одлуку да нема пренамене земљишта из пољопривредног у грађевинско.

 

Ј. Л. Петковић – Вест