Дачић: „Напредујемо у односима са Косовом“

taci dacic rukovanje

БЕЧ/БЕРЛИН, 6. маја 2014. (Бета) – Министар иностраних послова Србије Ивица Дачић оценио је у интервјуу за аустријски дневник „Пресе“ (Die P r e s s e) да су односи Београда и Приштине далеко од нормализације, али да се у њима ипак напредовало.

За аустријски дневник је Дачић, говорећи о ситуацији у Украјини, рекао да се Србија „труди да се држи одмерено“ и да „не може да уведе санкције према Русији, кад Русија никада није завела санкције против Србије“.

„Наше становиште засновано је на два принципа: прво, Србија поштује територијални интегритет сваке чланице Уједињених нација. И друго: Србија не може да уведе санкције према Русији, кад Русија никада није завела санкције против Србије. Оваква равнотежа је дакле у нашем националном интересу“, рекао је Дачић.

На питање да ли је Србија, која због Косова посебно држи до територијалног интегритета, можда требало да буде на страни Украјине када је Русија повредила њен интегритет, Дачић је одговорио да је Србија „на сопственој кожи осетила како може да се релативизира међународно право, када је реч о нашем територијалном интегритету и суверенитету“.

„Ми не слушамо радо када се у том склопу помиње Косово и пореди са Украјином, свеједно која страна поређење повлачи“, указао је Дачић за аустријски дневник.

Запитан да ли би, годину дана после потписивања Бриселског споразума о нормализацији односа Београда и Приштине те односе окарактерисао као „нормалне“, Дачић је рекао да верује да „смо још доста удаљени од нормализације, али да смо у нашим односима узнапредовали“.

„Најзначајније је било да се очувају мир и права и безбедност Срба који на Косову живе. Историјско је било то што смо такорећи отпустили кочницу тим споразумом, што то нисмо занемарили као замрзнути сукоб, већ активно радимо на изналажењу решења“, навео је министар иностраних послова Србије.

Дачић је додао и да би било „веома значајно за косовске Србе да учествују на предстојећим парламентарним изборима на Косову“ али да до тада „морају да буду разјашњена нека отворена питања, на пример да ли ће и даље бити резервисани мандати са Србе и друге мањине, јер парламент Косова тај број жели да преполови“.

Шеф српске дипломатије је за Пресе оценио и да оснивање Оружаних снага Косова „противно свим одлукама УН према којима на територији Косова смеју да постоје само међународне оружане снаге“ због чега је „Србија тражила хитно заседања Савета безбедности УН до којег није дошло због кризе у Украјини“.

Тема ће се, како је најавио Дачић, наћи на дневном реду редовног заседања Савета безбедности 27. маја. Навео је и да Приштина „никога није питала, нити посреднике у Бриселу, нити нас, али ми смо наравно знали о тим плановима“.

„Зато смо тражили гаранције које су постале део споразума: наиме да се обезбеди да никакве оружане снаге не смеју без дозволе да ступају на подручја са већинским српским становништвом. Те гаранције је генерални секретар НАТО и дао“, рекао је Дачић.