Централна руска банка одузела лиценцу за рад црногорској Атлас банци у Москви
Централна банка Руске Федерације (ЦБРФ) одузела је лиценцу за рад Атлас банци у Москви због непоштовања законских процедура те државе и сумње да је сумњивим трансакцијама изнето око девет милијарди рубаља.
Атлас банка познатог црногорског бизнисмена Душка Кнежевића од априла 2008. године послује у Русији.
Из прес службе ЦБРФ данас је објављено да Атлас банка није поступала у складу са законом у области борбе против легализације (прања) прихода који су добијени криминалним путем и финансирањем тероризма, у смислу давања благовремених информација овлашћеном органу на пословима који подлежу обавезној контроли, пренеле су подгоричке Вијести, позивајући се на руску агенцију Интерфакс.
„Поред тога, кредитна институција није предузела мере у циљу добијања информација о сврси и намени пословних односа са клијентима банке“, саопштила је ЦБЦГ.
Према подацима ЦБРФ, током 2013. године Атлас банка је била укључена у сумњиве операције везане за пренос новчаних средстава ван граница Руске Федерације у износу од укупно девет милијарди рубаља.
Атлас банка је део балканске финанисијске групе Атлас и у Русији је прва банка са акционарима из Црне Горе. Једини оснивач банке је „Атлас банка АД Подгорица“.
Вечерње новости: Руси ударили „пацке“ преко Атлас банке
ПОДГОРИЦА – Да ли иза одлуке руске Централне банке којом је јединој црногорској банци у Москви, Атлас банци, одузела лиценцу због сумње да су се бавили пребацивањем пара из ове државе, има осветничке политике због понашања званичне Подгорице и сврставања у ред земаља које су подржале увођење санкција Русији због догађаја у Украјини?
Многи аналитичари сматрају да је управо политика пресудила, тим пре ако се зна да је Душко Кнежевић, власник „Атлас групе“, блиски пријатељ са црногорским премијером Милом Ђукановићем, коме је Кремљ замерио због „непријатељског наступа“ приликом недавне посете у Вашингтону.
– Економски односи свакако зависе од политичких, па никога не треба да чуди ни ситуација око Атлас банке, не улазећи у генезу проблема. Зато још једном апелујем на Владу Црне Горе да примери свој политички однос према кључном економском партнеру, а то је Русија, и да неодговорном политиком не штети интересима црногорских грађана и привреде – каже за „Новости“ Александар Дамјановић, председник скупштинског Одбора за економију, шеф посланичког клуба Социјалистичке народне партије.
Додаје да је лично имао прилику да ове ставове пренесе и Сергеју Наришкину, председнику руске државне Думе, на пријему поводом Дана победе, одржаном у Амбасади Русије у Београду.
– То је логика везе политике и економије, не само Русије него и других земаља са којима би били нарушени политички односи. Зато апелујем и на један део такозваних независних медија и интелектуалаца, да се понашају одговорније и не доприносе даљем урушавању односа са Русијом – додаје Дамјановић.
Иако Амбасади Црне Горе у Москви није стигао званични документ да ће Русија одговорити „ђетићима“ санкцијама, ипак оваква реакција према Атланс банци уноси зебњу међу овдашњим бизнисменима. Реакција из Москве је изненадила запослене у Атлас банци, јер је Ђукановић годинама истицао добре односе са Русијом. У Русији има и других црногорских компанија која годинама раде, пре свих грађевинске фирме, које се такође могу наћи под лупом словенског брата.
РАЗОЧАРАН СЈЕКЛОЋА
Да и у спорту може бити политике осетио је на својој кожи Никола Сјеклоћа, који је у Берлину пре три дана покушао да се домогне титуле првака у суперсредњој категорији у БО верзији. Изгубио је на поене од Немца Артура Абрахама, а највећу предност његовом противнику дао је управо – судија из Русије! Црногорска јавност одмах је прокоментарисала да је то још једна „пацка“ од Руса.
Танјуг-Вечерње новости-НСПМ