Префињена војна тактика Русије због које Американце боли глава

ruski marinac

Поводом анексије Крима, амерички државни секретар Џон Кери оптужио је Русе да се понашају “као у 19. веку”. Али, западни војни стручњаци који прате збивања на Криму и у источној Украјини сматрају, међутим, да је руска војска успешно савладала и да користи стратегије и тактике 21. века: комбинује сајбер рат и информативну кампању и има одлично обучене специјалце.

Бивши командант НАТО и адмирал у пензији Џејмс Ставридис сматра да је то значајан помак у приступу руских копнених снага, које су “префињено одиграле своје адуте”.

Квалитети које је руска војска показала, по њему, нису важни само за драму у Украјини, већ имају и импликација и кад је реч о безбедности Молдавије, Грузије, централноазијских република, па и земаља централне Европе које су чланице НАТО.

– Права снага ових операција лежи у тајној акцији, комбинованој са добрим обавештајним подацима о слабостима владе у Кијеву и њеној спремности на војни одговор – сматра генерал Роџер Мекдермонт.

Руска операција у Украјини представљала је, наиме, вешту комбинацију грубе и благе силе и показала је велики напредак у стратегијском размишљању и деловању. При интервенцији на Криму, Руси су искористили војне маневре да одврате пажњу и прикрију намере, а затим су специјално обучене снаге, морнаричка и десантана пешадија без препознатљивих ознака и униформи, брзо ушле на територију и обезбедиле кључне објекте.

– Кад је операција кренула, Руси су пресекли телефонске водове, омеле комуникације и послужили се методама сајбер-рата као би украјинску војску и њену команду одсекле од полуострва – констатује генерал Филип Бридлав, командант НАТО савеза.

Утврдивши контролу Крима, Москва је лансирала медијску кампању, с циљем да јавност увери да је интервенција била неопходна како би се руско становништво спасло десничарских екстремиста, фашиста и хаоса.

Али, чим је Обама затражио повлачење са Крима, Русија је подигла улог, стациониравши око 40.0000 војника у близини источне границе Украјине.

Ускоро су Руси и унутар источне Украјине послали мале и добро опремљене тимове да заузму владине зграде које су предали симпатизерима и локалним милицијама. Тежиште је прешло на Доњецк и у преговорима у Женеви о Криму више уопште није било речи.

Амерички војни стручњаци, притом, сматрају да ова успешна стратегија може да буде примењена у свим земљама које имају заједничку границу са Русијом и знатан проценат руског становништва.

Очигледно да ово ново и вешто руско комбиновање сајбер-рата, специјалних снага и конвенционалних снага представља нешто што НАТО треба добро да проучи, и са чиме ће у будућности морати да рачуна.

Њујорк тајмс/ДМ