Храм Христа Спаса: легализација, рушење или Музеј патње косовских Албанаца?
У најновијој серији напора приштинских власти да се ‘реши судбина’ недовршеног православног храма Христа Спаса у центру Приштине, ткзв. косовски министар животне средине и просторног планирања, Дардан Гаши, каже да ће о његовој судбини одлучити град Приштина.
Гаши је за лист Зери рекао да је овај православни храм „изграђен без дозволе“ на простору универзитетског комплекса у Приштини, те да о његовој судбини треба да одлучи суд, али и општина Приштина.
„Општина Приштина треба да донесе одлуку јер јој закон даје могућност да одлучи да ли ће легализовати градњу, или ће је срушити,“ рекао је Гаши.
Истовремено, други косовски лист – Коха Диторе је навео да је градоначелник Приштине, Шпенд Ахмети изјавио да ће овај храм бити третиран као и сви други објекти који су изграђени без потребних дозвола косовских власти. Према истом овом извору, Ахмети је чак оставио и могућност рушења храма.
На свом Фејсбук профилу, градоначелник Приштине је јуче објавио да ће се морати поднети захтев за легализацију храма Христа Спаса јер је он, како је навео, илегално изграђен, те да ће се уз овај процес додатно организовати јавна дебата на којој ће се разговарати о „свим таквим случајевима који дефинишу изглед и функционалност града.“
„Православна црква у области универзитета је дивља градња, изграђен пре августа 2013,“ додао је Ахмети у објави на свом Фејсбук профилу.
Храм Христа Спаса у Приштини је грађен током деведесетих година као највећи храм у Приштини. Иако стављен под куполу, храм никада није довршен услед бомбардовања и почетка ратних сукоба ’99. године. Налази се у самом центру Приштине, у непосредној близини ректората, Филозофског факултета и новоизграђене католичке катедрале – највеће на Балкану. Од 1999. године овај храм био је мета физичких и вербалних напада. Унутрашњост цркве је уништена. У самој цркви као и у околини, никло је нехигијенско насеље које је недавно уклоњено.
О судбини храма Христа Спаса на Косову се годинама уназад износе различита мишљења, међу којима и да је треба срушити или претворити у „Музеј патње косовских Албанаца.“ Српска православна црква се оптужује за узурпацију земљишта, а о самом храму се пише и говори да његова изградња под Милошевићевим режимом вређа албанске жртве, те да нема верника који би ту долазили.
Почетком фебруара прошле године, Универзитет у Приштини тужио је цркву Светог Николе за наводну узурпацију 4,27 хектара земље и изградњу храма Христа Спаса на земљишту Универзитета. Тадашњи директор Института културног наслеђа општине Приштина, Хаџи Мехметај, изјавио је да сматра да овај храм треба срушити управо због времена у којем је изграђен и чињенице да је то „симбол бахатости режима који је све албанске студенте отерао са Приштинског универзитета“.
Извор: КоССев