Блер повезан са исламском екстремистичком групом „Муслиманско братство“?

блер

Бивши британски премијер, Тони Блер суочен је са оптужбама да је његова хуманитарна фондација повезана са исламском екстремистичком групом „Муслиманско братство“, која је под истрагом обавјештајних служби MI5 и MI6.

Блерова „Фејт фондација“, основана 2008. године да би помагала у борби против екстремизма, за савјетника има једног муслиманског лидера који је, наводно, члан „Муслиманског братства“, организације која би могла бити забрањена у Британији.

Ургентну истрагу затражио је премијер Дејвид Камерон, а службе ће доставити извјештаје до љета, пише британски лист „Телеграф“.

Други исламски свештеник, који је савјетник у Блеровој фондацији, такође је оптужен за одржавање блиских веза са „Муслиманским братством“.

Ова организација је проглашена за терористичку групу у Египту и Саудијској Арабији.

Многи њени чланови преселили су се у Лондон, како би се склонили пред акцијом власти у Египту, гдје ова група подржава смијењеног предсједника, Мухамеда Морсија.

Камерон је раније затражио од безбједносних и обавјештајних агенција да спроведу истрагу о активностима „Муслиманског братства“ у Британији и иностранству.

Тврдња да је његова фондација повезана са „Муслиманским братством“ могла би да нанесе штету Блеру, који је у прошлости отворено критиковао ову исламистичку организацију, јавља Срна.

Осим Блера, за сарадњу са терористичком организацијом Британци оптужују и доскорашњег реису-л-улему Исламске заједнице у БиХ Мустафу Церића.

Бивши реису-л-улема Мустафа Церић наводи се као један од савјетника Блерове „Фејт фондације“, а Британци тврде да је повезан са организацијом Муслиманско братство, која је у Египту и Саудијској Арабији проглашена терористичком и која би ускоро могла бити забрањена и у Великој Британији, иако чланови те организације тврде да немају никакву везу са екстремизмом.

Церић је Блеров позив да се придружи Фондацији и постане дио религијског савјетодавног вијећа прихватио 2008. године. Но, Британци тврде да Церић има везе са Муслиманским братством и то преко чланства у Европском вијећу за фатву и истраживање на чијем је челу Јосеф Куарадави, један од водећих ауторитета сунитских муслимана, а којег у Великој Британији сматрају интелектуалним вођом Братства. Он је због својих екстремистичких ставова добио забрану уласка у Велику Британију 2008. године.

Стивен Мерли, Американац који води страницу The Global Muslim Brotherhud News, која прати активности Муслиманског братства, казао је да многе групе себе не називају Муслиманским братством, али су повезане са том организацијом.

Осим Церића, за повезаност са терористичком организацијом се сумњичи и др Исмаил Кудр Ал-Схати, који је, такође, један од савјетника у Блеровој фондацији, а за којег се тврди да је водећи члан Муслиманског братства у Кувајту.

„Ове особе превариле су многе политичаре, међу којима је и Блер. Сама присутност Церића и Ал-Схатија у истој соби у којој је Блер угрожава његову репутацију“, навео је Мерли.

Но, портпарол Фондације Тонија Блера одбацио је све оптужбе.

Муслиманско братство није коментарисало наводе да Церић и Ал- Сахти имају везе с њима.

Церић: „За неке британске медије дружење с Блером постало је криминално дјело.

Не знам откада је за неке британске медије дружење с Блером постало криминално. Колико знам бивши премијер Велике Британије, Тони Блер је угледни грађанин своје земље и радо виђен гост на међународним скуповима. Његова фондација ради и дјелује у оквиру закона Велике Британије на промоцији међувјерског и међукултурног дијалога“ , рекао је у изјави за Агенцију Фена предсједник Свјетског бошњачког конгреса Мустафа Церић.

Коментаришући писање британских медија да је „бивши премијер Велике Британије Тони Блер под истрагом британске контраобавјештајне и сигурносне службе, јер се вјерује да је путем своје хуманитарне Фондације Фејт наводно повезан с „исламским екстремистичким групама“, Церић каже да не зна „зашто ова фондација смета неким британским десничарским круговима“.

– Дакле, та прича о Блеровој фондацији и муслиманској браћи је намијењена домаћој британској јавности у контексту унутар политичког обрачуна у самој Британији – устврдио је Церић.

У вези с писањем да „за сарадњу с терористичком организацијом“ Британци оптужују и самог Церића, он истиче да није поштено да се тим обрачунима угрожавају други људи, нити да им се лијепе непримјерене етикете за које нема никакве основе.

– Бити члан Европског вијећа за фетве и истраживање је велика част сваком муслиманском учењаку у Еуропи, па тако и мени – наглашава он.

Истиче да британски медији који су се позабавили овим питањем на, како је оцијенио, врло непрофесионалан начин, заборавили су да кажу да је Церић један од утемељитеља Европског вијећа за фетве и истраживања на што је, каже, посебно поносан.

Наглашава да је угледни и признати шеик Карадави обиљежио цијели један вијек својим радом и просвјетитељским дјеловањем, те да је својом фетвом охрабрио муслиманске момке да се раме уз раме са западним војницима боре против тероризма“.

– Тад је и за те британске медије шеик Карадави био добар и користан. Не знам шта се у међувремену промијенило – изјавио је за Агенцију Фена Мустафа Церић, предсједник Свјетског бошњачког конгреса.

Извор: Телеграф – РТРС