Албанија прилагођава своју војску НАТО-у
Албанија планира да унапреди своје војне способности како би њене војне снаге оствариле читав спектар оперативних задатака у својству члана НАТО-а, кажу званичници.
Моторизовани пешадијски батаљон земље главна је обавеза у складу са способностима које тражи НАТО, рекла је Едлира Пренди, портпаролка албанског министарства одбране.
„Генералштаб оружаних снага посматраће развој овог батаљона као приоритет и то се може видети у свим плановима за реструктурирање, модернизацију и обуку у 2014. години“, изјавила је Прендијева за СЕТимес.
Али, Албанија се, као и многе земље чланице НАТО-а, суочава са тешким избором између правила НАТО-а да се 2 одсто БДП-а издваја за војску уместо за конкурентне цивилне програме на пољу образовања, здравства и запошљавања, каже министарка одбране Мими Кодели.
Влада је прошле године издвојила 1,4 одсто БДП-а за војску.
„Многи наши савезници погођени су економском кризом“, наводи Кодели. „Економије неких наших савезника се опорављају, али немају сви исти темпо опоравка. [Верујемо] у праведну поделу терета и разумне изазове када су у питању циљеви који ће бити одређени и прихваћени у склопу процеса одбрамбеног планирања у НАТО-у.“
Званичници НАТО-а кажу да су реформе за обезбеђивање одговарајућих кадрова у тренутку буџетских резова кључне за успешну модернизацију војске.
Оперативне дужности као што је Авганистан, заједно са финансијским обавезама, отежали су проналажење адекватних кадрова, али земље чланице морају да их обезбеде како би командна структура НАТО-а могла да функционише, рекао је Алан Мекензи, шеф одељења за финансијске операције и политику у Главном седишту савезничких снага у Европи.
„То је оно што покушавамо да урадимо, да убедимо земље чланице да попуне све позиције“, рекао је Мекензи за СЕТимес.
Албанија ће спровести неопходне реформе са циљем да достигне стандарде земаља савезника, каже Кодели.
„Тренутно смо у програму модернизације опреме наших снага, док тежимо остваривању највећег броја способности са ресурсима које имамо“, рекла је она.
Мекензи додаје да НАТО покушава да обезбеди што више опреме, али некада је потребно време за развој и имплементацију.
„Посебно када су у питању информативни и комуникациони системи, процес може да потраје дуже него што је пожељно за команданте на терену“, указује Мекензи.
Иако је модернизација опреме одговорност појединачних земаља, она може да се оствари у сарадњи са другим земљама чланицама, каже Јорис Гескер, шеф одељења за планирање и политику у канцеларији НАТО-а за ресурсе.
„НАТО пружа оквир за кохерентно планирање“, објашњава Гескер у изјави за СЕТимес. „Оно што раде на пољу унапређивања способности чине организовано како би све те појединачне активности донеле јачи резултат.“
Линда Карадаку за Соутхеаст Еуропеан Тимес из Приштине