Пропаганда и претеривање са штетом од климатских промена

klimatske promene

Овде је линк на сажетак рецензије у „Америчком магазину за економику пољопривреде“. ( Можда ћете моћи да преузмете цео чланак. Ја сам могао, с мог универзитетског рачунара.)

Сажетак каже: „Изгледа да медији и неке про-еколошке организације имају тенденцију да наглашавају или чак преувеличавају штету насталу због климатских промена. Ми … сматрамо да манипулација информацијама … узрокује да више земаља учествује у ИЕА [ Међународном споразуму о животној средини – [International Environmental Agreemen ], који ће на крају побољшати глобално благостање.“

У чланку се тврди, да „адвокати“, претеривањем са штетним ефектима климатских промена, могу добити више подршке за владину политику исте.

Каже се: „Повезивање климатских промена са екстремним временским приликама може бити моћан начин мотивације људи.“ Позивајући се на ИПЦЦ – Међувладин панел о климатским променама (Intergovernmental Panel on Climate Change –  IPCC), даље се каже: „ИПЦЦ има тенденцију да претерано генерализује резултате својих истраживања и пренаглашава негативне стране климатских промена. Пратећи тај правац, мејнстрим медији иду још даље.“

Касније: „… можда је боље за земље да се држе песимистичног погледа на проблем климе, јер ће тако изазвати да више земаља учествује у ИЕА…“ Рад затим развија математички модел да покаже зашто је то случај.

Рад почиње са: „Овај чланак нуди логичку основу за феномен пренаглашавања или претеривања о климатској штети од стране међународних мејнстрим медија или других про – еколошких организација.“ А онда да покаже пристрасност аутора: „Стварање обавезе ИЕА да обузда климатске промена је хитно питање … Када медији и организације за заштиту животне средине имају полуприватне информације о штети насталој због климатских промена, у уравнотежавању, они могу манипулисати информације да би повећали песимизам у погледу климатске штете, иако штета не мора бити велика. Сходно томе, више земаља (са препесимистичним уверењима о климатским променама и штети коју изазивају) ће бити изазване да учествују у ИЕА, чиме ће доводити до веће глобалне добробити… “

У раду се закључује: “ Овај чланак даље истражује како масовни медији могу манипулисати информације да утичу на приватно понашање у вези са животном средином … овај чланак уводи нов механизам, ‘манипулацију информације’ “

Овај чланак је вредан пажње, јер је објављен у рецензираном академском часопису. Ово није десничарска политичка пропаганда, што је очигледно када се чита рад чији су аутори наклоњен идеји да је потребно више глобалних акција у борби против, како они верују, негативних ефеката климатских промена .

Чланак је написан од стране заговорника међународних споразума о животној средини који јасно наводе да климатски научници и медији преувеличавају негативне ефекте климатских промена, и објашњава зашто тај начин помаже у остваривању њихових циљева.

Аутор: др Рендал Џ. Холкомб
Извор: http://www.eurasiareview.com/05042014-exaggerating-the-damage-caused-by-climate-change-oped/
Превео: Александар Јовановић – Срби на окуп