Евроазија: Јерменија оживљава свој технички сектор
Фотографија: Провера првог јерменског таблет рачунара АрмТабс (ArmTabs) јерменско-америчке компаније Мино (Minno), у Јеревану, 18. марта, 2014.
Некада сматрана за силиконску долину Совјетског Савеза, мала кавкаска држава Јерменија се нада да би лансирање њеног првог рачунара и смартфона могло бити добар почетак повратка за технолошки сектор земље.
Пројектовани, убрзо и направљени, у Јерменији, АрмТаб и АрмФон (ArmPhone) се виде као кључни први корак којим континентална држава настоји да превазиђе последице трговинске блокаде од својих суседа (Турске и Азербејџана – прим. прев.) и спречавања да постане индустријско средиште.
„Високотехнолошки сектор у Јерменији постоји већ дуго а сада га морамо вратити на међународни ниво“, рекао је за АФП Вахан Чакариан, председник јерменско-америчке компаније Мино која стоји иза пројекта.
„Јерменским таблет рачунаром ћемо створити бренд који ће Јерменију учинити препознатљивијом на светском тржишту“, рекао је Чакариан.
У поређењу са великим међународним брендовима финансирање и производни циљеви за „стартап“ су скромни. Фирма ће утрошити око 6,5 милиона долара током прве три године и има за циљ да се ниво производње доведе до неких 100.000 јединица годишње.
Иако су уређаје пројектовали јерменски стручњаци, до сада се производе у Хонгконгу и САД. Али људи који стоје иза пројекта се надају да ће се то ускоро променити.
„Трошимо пуно средстава за слање наших јерменских стручњака у Кину, где се таблети састављају, да врше проверу квалитета“, рекао је Чакариан.
С обзиром на инжењерске могућности Јерменије, планирамо да се у блиској будућности сви радови на дизајну екстеријера и матичне плоче и имплементацији софтвера одвијају искључиво у Јерменији.“
Компанија већ има уговор са јерменским Министарством образовања да од 2015. све прваке у земљи снабде са таблет рачунаром.
Фотографија: Вахан Чакариан, председник јерменско-америчке компаније Мино показује први јерменски таблет АрмТаб, који је пројектовала његова компанија, у Јеревану, 18. марта, 2014.
Јако наслеђе и непријатељске комшије
Многима оживљавање високотехнолошког сектора Јерменије и није неко изненађење. Од рачунарских система у свемирским бродовима до електронике у подморницама, Јерменија је била у срцу технолошког сектора СССР-а.
Једна трећина војне електронике се пројектовала и произведила у Јерменији и било је неколико стотина хиљада специјалиста који су радили на развоју и производњи компјутерске технологије“, каже Карен Варданиан, извршни директор Савеза предузећа информационих технологија у Јеревану.
Јерменија ће се суочити са великим изазовима уколико жели да се такмичи на међународном нивоу.
Стари спорови са суседима Турском и Азербејџаном – укључујући и спор око Нагорно-Карабаха – значе да је велики део границе затворен.
Али они у ИТ сектору се на то много не обазиру и указују на стабилну стопу раста од преко 20 одсто, упркос траљавим резултатима укупне јерменске економије.
„Наше прогнозе показују да ће до 2018 ИТ сфера постати доминантан сектор у привреди земље и да ће јој донети око 1 милијарду долара“, рекао је Варданиан.
Огроман интелектуални потенцијал
Тренутно у земљи ради око 500 технолошких фирми а почели су да се укључују и међународни гиганти као што је Мајкрософт.
„Наш главни задатак данас је да одржимо садашње стопе раста, повећамо број специјалиста, а затим обезбедимо да буду добро плаћени и да не оду у иностранство“, рекао је Варданиан.
Јерменска влада је стала иза високотехнолошке индустрије чинећи је приоритетним економским сектором и обећавајући још помоћи убудуће.
„У овој фази смо акумулирали огроман развојни потенцијал, али да би се кренуло напред, морамо размислити и предузети нове мере да би се помогло компетитивности нових компанија“, рекао је премијер Тигран Саргасјан на недавној свечаности представљања АрмТаб-а и АрмФон-а.
„Сада влада припрема амандмане на законе који ће ублажити пореске услове за стартап предузећа“, рекао је Саргасјан.
Упркос изазовима, људи на челу сектора с вером гледају у будућност.
„У Јерменији постоји огроман интелектуални потенцијал и повољни закони који могу да помогну развоју ове сфере“, каже произвођач таблета Чакариан.
„Сигуран сам да ће у наредних три до пет година Јерменија постати позната по ИТ производњи а АрмТаб и АрмФон као почетак свега тога.“
Аутор: Маријам Харутуниан
Извор: http://phys.org/news/2014-04-
Превео: Александар Јовановић – Срби на окуп