Београд – Србија је водећа европска земља по потрошњи пестицида. То се неће променити, јер ће и наредне четири године средства за заштиту биља моћи да се увозе без ограничења. Зато потрошачима нико неће моћи да гарантује колико је наша храна здрава.
Иако Министарство пољопривреде тврди да је наше воће и поврће безбедно, шест представника мултинационалних компанија за производњу пестицида истичу да се 70 одсто пољопривредних производа у Србији и даље третира недовољно испитаним пестицидима сумњивог квалитета.
Ипак, главни разлог зашто се спекулише о непровереним пестицидима, за које се не зна какве последице имају по здравље и околину, је чињеница да је ове године поново одложена примена закона који предвиђа комплетну токсиколошку документацију за пестициде, а који је усвојен још 2009. године!
„Примена овог закона би коначно регулисала ову област – каже Синиша Илинчић, представник Удружења иностраних произвођача средстава за заштиту биља. – Закон је требало да ступи на снагу 1. јануара ове године, али је поново продужен рок на четири године! То иде у корист искључиво неколицини трговаца. Последњих година не само да није комплетирана ниједна документација о садржају и дејству отрова, већ је регистровано још неколико стотина нових пестицида! Таквом одлуком се не штити домаћа производња пестицида, јер она не постоји.
Илинчић тврди да се 70 одсто пољопривредних производа у Србији третира недовољно испитаним пестицидима, сумњивог квалитета, од којих многи изазивају неплодност и рак, а у земљи се задржавају по 20 година. Више од 90 одсто пестицида се увози. У ЕУ пестицид мора да се испитује десет година пре него што почне да се користи, а у Србији су довољне – две. У Србији се пестициди купују на црном тржишту, због беспарице истим препаратом се прскају и воће и поврће, а користе без савета агронома.
Нема стерилног воћа и поврћа, као ни осталих намирница, али постоји дозвољена количина пестицида, која сме да продре у њих, као и време када се третирају, а да не буду штетни по здравље. У продајним ланцима приликом набавки воћа и поврћа, добијају, како кажу, обавезно и потврду о коришћењу пестицида и употреби осталих хемикалија код одређених производа.
„Све што ставимо у рафове и полице од воћа и поврћа мора да има потврду о анализи, стару највише шест месеци“, тврде у водећим трговинским кућама.
„То подразумева да се роба домаћих произвођача, зависно од сорте и рода тестира на пестициде, метале, али и каренцу, период од примене одређеног препарата или лека до момента када је безбедан за људску исхрану једном у пола године. Како све више наших добављача примењује ИСО стандрад, то више није проблем, јер се ове провере подразумевају.“
Прскају и забрањеним
У нашој земљи се и даље користе пестициди који су у другим земљама забрањени, попут ДДТ – који изазива рак и неплодност. Бројни „легални“ пестициди узрокују неплодност, рак дојке, умор и разарају ендокрини систем.
Од последица пестицида годишње у свету умре 200.000 људи, а најдуже се задржавају у: јагодама, јабукама, грожђу, бресквама, трешњама, малинама, спанаћу, паприкама, краставцима, зеленој салати и шаргарепи.
Пестициди се у земљи задржавају по 20 година.
Безбедне намирнице
У Србији је храна која се третира пестицидима безбедна, а њихов састав се контролише у складу са прописима који ће ускоро бити усклађени са онима у ЕУ, тврди начелник Одељења за заштиту и исхрану биља Министарства пољопривреде Снежана Савчић Петрић.
Она је демантовала наводе представника Удружења иностраних произвођача средстава за заштиту биља у Србији Синише Илинчића који каже да се у Србији 70 одсто хране прска пестицидима за које се не зна какве токсиколошке последице изазивају.
Д. М. / А. К. / Новости