Белоруски колаборанти НАТО-а: Белоруски дронови, војна сарадња са Украјином и војне вежбе

dron

Напомена: Читаоца ћемо замолити да испрати линк на изворни текст и обавести се о карактеру „медија“ који га је објавио. Сам текст више личи на какав урадак Јелене Милић или неког од сличне, мада белоруске, сорте, али смо мишљења да га је требало пренети, бар да се види како се колаборантски извештаји предају непријатељу јавно, под маском обавештавања јавности.

Ситуација око успостављања руске авио базе у Белорусији и даље је неизвесна. Очигледно, Минск наставља да се цењка. Као одговор, Москва је одложила спровођење својих ранијих обавеза у снабдевању оружја Белорусије.

Кримска криза није спречила сарадњу између Белорусије и Украјине било у војној или индустријској сфери: украјинске компаније могу учествовати у пројектима модернизације белоруског ваздухопловства.

Министарство унутрашњих послова наставља да покушава да реши своје проблеме с мањком особља и унапреди квалитет кадрова, док белоруски војно -индустријски комплекс поново потврђује своје приоритете са својим пилот-пројектима у области летелица без људске посаде.

Неке вежбе су завршене, друге су почеле

Војска је недавно извела прву фазу вежбе свог Заједничког штаба. Догађај је планиран у две фазе :1. фаза биће одржана од 11-14 фебруара и 2. фаза ће се одржати од 25-28 марта. Основни циљ обуке је да развије најпогоднију опцију за белоруску војску, као и друге трупе и војне формације у складу са најновијом предложеном симулираном ситуацијом.

Догађај треба посматрати у вези са провером оперативне спремности белоруских оружаних снага, која је била од 21. јануара до 10. фебруара. Национална војна команда обраћа много пажње на организацију одрживог и ефикасног система војне команде у случају избијања војних сукоба.

Минск и Москва настављају да преговарају о ваздухопловној бази и снабдевању оружјем

Очигледно, ситуација око стварања руске ваздухопловне базе у Белорусији остаје нејасна. Ово се може закључити с обзиром на чињеницу да је дошло до одлагања доласка четири батаљона и испоруке ракетног система ПВО ( АДМС ) С – 300ПС у Белорусију.

Ако се раније говорило о 2014, сада је у питању 2015 година. Белоруски амбасадор у Русији, Ихар Пјетрушенко, рекао је 20. фебруара 2014. да се разматра уговор за набавку четири батаљона и командно место АДМС С- 300ПС из Русије.

Није било сасвим јасно да ли ће се опрема платити или бити дата белоруској страни. У априлу 2013, руски министар одбране Сергеј Шојгу изјавио је да ће оружје бити пребачено “ какво јесте“. Белоруска страна би само платила трошкове транспорта и поправке опреме. Можда су се, међутим, појавила питања о уговорима за поправку опреме, односно да ли поправка треба да буде извршена у Русији или не.

Од априла 2011, када је Русија први пут најавила споразум о снабдевању Белорусије, стално је одлагала испоруку. Постоји још један нерешен проблем – да ли ће или неће Белорусија морати да купи ново оружје, мада по сниженој цени. Казахстан је од Русије обезбедио АДМС системе бесплатно. Обука војних кадрова у Русији је пружена Астани без икаквих трошкова.

Војна и техничка сарадња са Украјином расте

Упркос политичкој кризи у Украјини, сарадња у обе, војној и индустријској области између две земље наставља да се развија. Кабинет министара Украјине је дао дозволу Фабрици за производњу радара (Кијев) за извоз војне робе у Белорусију. Ова одлука је спроведена, а могућа је због званичног “ Споразума између Кабинета Министара Украјине и Владе Републике Белорусије о производњи и научно-техничкој сарадњи између предузећа одбрамбене индустрије“.

Фабрика за производњу радара из Кијева је једно од најнапреднијих предузећа у Украјини, специјализована је за производњу савремене радио-електронске и радарске опреме за авионе и хеликоптере. Њени производи се могу користити за подршку имплементацији пројеката модернизације МиГ -29 и Су – 27 ловаца, као и Су-25 јуришних авиона белоруског ваздухопловства.

Министарство унутрашњих послова покушава да реши проблем несташице особља

Има неких информација о природи и резултатима реформи у МУП које су раније биле најављене од стране власти. Међутим, нема фундаменталних промена. Нека безсадржајна места су укинута, неке секундарне услуге (као што је физичка обуке ) такође, а особље се делимично редистрибуира кроз систем који је доживео висока оптерећења.

У циљу стабилизације кадровске ситуације, министарство је интензивирало професионалну оријентацију за младе. У школама постоје 178 одељења и 11 група које се концентришу на правне студије, броје више од четири хиљаде студената. Највећа концентрација студената који се баве овим професионално оријентисаним студијама је у Брест и Гомељској области, као и у Минску.

Као мера за побољшање квалитета запослених у МУП и квалитетнијег процеса селекције, период почетне обуке за будуће полицајце је повећан на шест месеци, а обука је више више практична.

Проблем је и даље веома акутан. Тако, више од четвртине места у саобраћајној полицији у Минску и региону Минска и даље је упражњено. Кадровска ситуација је такође нестабилна у Гомељској области.

Белорусија развија пројекте за сопствену производњу беспилотних летилица ( дронова)

За ову годину су планирани званични тестови за белоруски дрон Буревесник, пројектован за извиђање из ваздуха и надзор. Његов развојни програмер, Физичко – технички институт Националне академије наука, каже да је комуникација са беспилотном летилицом (УАВ) загарантована у опсегу до 290 километара.

У предпрограмираном режиму самосталног рада опсег лета дрона је преко хиљаду километара, с тим да ће моћи да остане у ваздуху до 10 сати. Очекује се да цифра може касније бити увећана за 50 одсто.

Изјаве о опсегу и плановима да се одрже званични тестови могу бити претерано оптимистични, посебно ако се суди по искуству у развоју УАВ Гриф – 1. Планови пројекта ће највероватније бити подложни променама. Такође је нејасна финансијска сигурност пројекта..

Симултана природа надградње два УАВ-а (Буревесника и Гриф-1) указује на то да ће они бити процесуирани на мање-више исти начин. Највероватније, постоје планови да се користи више композитних материјала у изградњи оквира и, што је најважније, да се уграђују различити мотори.

Тактичка употреба УАВ-а је испробана

Тактичке вежбе 1. ракетно-артиљеријског батаљона 1199-ог ракетно-артиљеријског пука одржане су у Гомељској оласти од 24. до 26. фебруара. Током вежби, борба уз помоћ сталног надзора дронова и њихово коришћење за време масовних напада ради систематизације ватре су усавршени. Такође је оцењена тачност обављања напада широког опсега.

Ова фаза вежби, која комбинује УАВ-е са традиционалним оперативним снагама, фокусирана је на примену вишеструких и појединачних ракетних удара на конкретне циљеве. То је кулминирало у вишеструком ракетном нападу целог батаљона, када је свако од његових дванаест борбених возила испаљивало шеснаест пројектила на ракетни погон.

Аутор: Андреј Паротњиков
Извор: http://belarusdigest.com/story/belarusian-drones-military-cooperation-ukraine-drills-belarus-security-digest-17239
Превео и приредио: Александар Јовановић – Срби на окуп